Water-Proof Mobile LED Screen Truck Led Panel with Panels of 960mmx960mm
Product Details
| Tube Chip Color: | Full Color | Specification: | CE, Rohs, ISO, SGS, FCC, |
|---|---|---|---|
| LED Type: | SMD3535 | Display Type: | LED Video Display |
| Temperature(operating/storage): | AC 110/220±10% 50~60Hz | Humidity(operating/storage): | Humidity(operating/storage) |
| MTBF: | ≥1000 Hours | Pixel Failure: | <0.0003 |
| Highlight |
truck mounted led screen,led advertising trailer |
||
Product Description
Water-Proof Mobile LED Screen Truck Led Panel with Panels of 960mmx960mm
Mobile Truck LED Display is being an important advertising media for outdoor events and advertising campaign on basis of its unique advanced structure feature.It’s known as truck mounted LED display and trailer mounted LED screen.The products are widely use for advertising,shows,square,concert, sporting event, festival, corporate gathering or charitable event,Grand Theatre, large song and dance party, fashion show.
Mobile Led Display Features
High color fidelity and uniformity
Reliable performance
Low consumption and long lifespan
Excellent waterproof/dustproof structure
Operational within minutes
Wide viewing angle
Vivid image in bright daylight or night
Great advertising and shows opportunity
Details
| Pixel Pitch | 8mm |
| Pixel Density | 15625 px/m2 |
| LED Type | SMD3535 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024*768mm |
| Cabinet Resolution | 128*96px |
| Cabinet Weight | 51kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 275w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥100000 Hours |
| Pixel Failure |
<0.0003 |
Mobile led display application



Advantages
1) Price Advantage: We have the excellent product quality, as well as the most competitive price. Welcome to inquire.
2) Quality advantage: No matter raw materials or processing step, it is strictly controlled by Standards quality management system.
3) Service advantage: We will explain its installation method to you while providing technical support. Also,we offer a two-year warranty.
Services
We can offer customization service for customized products and can provide onsite installation and testing service.
We provide 2 years warranty and free repair service for our products sold.
We also provide free training to customers' engineer.
Tips
Payment:We accept the L/C,T/T,Western Union.
Shipment: We will ship within 20-25 working days after you placed the order, but the specific delivered time will be affected by the shipping company and shipping details.
Package:We usually pack the product in a wooden box or flight case.
Product Highlights
Water-Proof Mobile LED Screen Truck Led Panel with Panels of 960mmx960mm Mobile Truck LED Display is being an important advertising media for outdoor events and advertising campaign on basis of its unique advanced structure feature.It’s known as truck mounted LED display and trailer mounted LED ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.