P3.91 Store In Los Angeles Indoor Stage Performance Led Display Screen
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 65536 Pixels/㎡ |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >1,200 Nits | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Viewing Angle: | 160° / 140° | Cabinet Size: | 500 X 500 X 80mm / 500 X 1000 X 80mm |
| Cabinet Weight: | 8kg / 14kg Per Pc | Warranty: | 2 Years |
| Highlight |
SMD212 Indoor Rental LED Display,SMD212 indoor led screen hire,P3.91 indoor led screen hire |
||
Product Description
P3.91 Store In Los Angeles Indoor Stage Performance Led Display Screen
Rentel Screen Features:
1. High contrast
LED professional lamp bead USES high quality 2121 black lamp, raise luminescence brightness, reduce screen black time brightness at the same time.
Unique black mask processing technology, the screen contrast is greatly improved.
2. High gray level
The display of the screen is almost perfect with low brightness, and the appearance of the screen is higher than the traditional display.
That can show more image details, no information loss.
3. High refresh rate
The screen intake five black screen picture stability without ripples, dealing with the dynamic display screen, the image edge is clear, the screen has good dynamic performance, the image information accurately real reduction, make the video screen clear fluid, bring good visual enjoyment.
4. Wall installation to streamline space
Pasted wall, Mosaic, landing multiple installation methods, simple and beautiful, the maintenance of post-maintenance is more simple and convenient.
LED Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/㎡ |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 2 x 2 / 2 x 4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8 / 14 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 5,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 325W /Sqm |
| Max Power Consumption | 780W /Sqm |
| Operating Temp/Humidity | -10℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 40 / IP 21 |
| Scan Method | 1/16 Scan |
| Certification | CCC, CE, ETL, RoHS |
LED Screen Case:



FAQ
1. How can I place an order?
Please provide all the details of your requirements for our reference So we can send you the offer at the first time.Feel free to contact with me by What's APP/email /phone to avoid any delay.
2. What kind of display you provide?
We have indoor/outdoor/LED stage/Sport display/ Irregular LED display/monitor screen for you choose.
3. Are you manufacturer of led display.If yes, in which city?
Yes, We already have more than 14 years experience for LED display as a LED manufacturer located in Shenzhen
4. How long can I get the goods?
Our product leadtime is about 10-25 working days.When you confirm the order, we can start production at once receiving your deposit(30% TT in advance). we will update the production details in time.we will notice you when we can delivery the goods to you after we get full payment.
5. May I know the package details?
For fixed installation, we use wooden case, usually 2 or 4 cabinets in 1 wooden case;
For rental market, we suggest you use flight case, generally 8 cabinets in one flight case.
It's safe to protect the screen on the way, also economical.

6. What is the payment method?
We support the payment methods as TT.
7. What's the pixel pitch for Indoor LED Display Screen?
Indoor (P2.6mm/P2.97mm/P3.91/P4.81mm) led display screen
8. Can it play HD video?
Yes, it can realize HD video function with Linsn/nova controlling system
9. What's the controlling system?
Our standard controlling system for this model is Linsn/ Novastar. Also support other controlling system, like Xixun,TF, Colorlight, etc.
10. What's the difference between DIP(1R1G1B) and sSMD(One LED, 3 in 1) ?
SMD(One LED, 3 in 1) LED Display, one pixel has one LED lamp, 3 led chips in one LED Lamp;
Traditional DIP( 1R1G1B) use 3 LED Lamp in one pixel.
SMD(One LED), reduced the LED on the screens,it reduced grainy of the screen, and improve the uniform of the screen, this will make the screen have a more wide viewing angle and smooth image. With the technology advanced and SMD brightness improved, SMD is more and more used outdoor.
11. What is your terms of delivery?
We accept EXW, FOB, CIF etc. You can choose the one which is the most convenient or co
Product Highlights
P3.91 Store In Los Angeles Indoor Stage Performance Led Display Screen Rentel Screen Features: 1. High contrastLED professional lamp bead USES high quality 2121 black lamp, raise luminescence brightness, reduce screen black time brightness at the same time.Unique black mask processing technology, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.