Indoor Rental LED Display High Definition Curved Screen For Stage Shows
Product Details
| LED Configuration: | 1R1G1B | Color: | 281 Trillion |
|---|---|---|---|
| Gray Scale: | 16bit | Power Consumption: | 300 W/m² |
| Material: | Die-Casting Aluminum | Pixel Failure: | <0.003 |
| Usage: | Indoor | Application: | Live Events Led Display,concert |
| Highlight |
indoor full color led display,indoor led billboard |
||
Product Description
SMD 2121 Full Color Indoor LED Display Seamless Rental LED Cabinet
Rental LED Screen Specifications BIR-II.pdf
| Model | BIR- I-4.81 |
| Pixel Pitch | 4.81mm |
| Pixel Density | 43,264px/m² |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Module Dimension | 250*250 |
| Cabinet Dimension | 500*500/500*1000 |
| Cabinet Resolution | 192*192/192*184 |
| Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Cabinet Material | die-casting |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Processing | 14-16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Power Consumption(avg.) | 64/128 w/m² |
| Power Consumption(max.) | 192*384 w/m² |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1920Hz |
| Power Supply | AC 110/220±10%50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -10~60°C/-30~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH/10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | 100,000 Hours |
| Service | Front/Rear |
| IP rate | IP40 |
| Certificate | CCC,CE,ETC,FCC |
Stage LED Display Features
1. Lightweight cabinet., convenient for transporting and installing,which saving labor cost.
2. Simple cabinet structure and smooth surface,own a nice appearance and structures.

3. High gray scale, achieving the debugging technology for nice image.
4. >1920 HZ , ensure that screen would none of shaking/quick flashing/mosaic problems.

5.Package with Flight case, 6-8 unit display Panels are packaged in one case.
6.Delivery Time within 20-25 Working Days.

About Bako Vision

- Over 10 Years Experience on LED Display Screen Manufacturing in China.
- 3 Years High Quality Warranty Provided.
- Global Quality Standard with CE, EMC, ROHS, ETL, UL, FCC, ISO9001 Certificated.
- Overseas Customer in 120+ Countries in The World.
- Full Capable to Provide the Tailor Work of OEM, ODM.
FAQ:
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T or Western Union 30% as deposit, and 70% before delivery. Will show you the Professional Quality Control Photos before you pay the balance. Then you could see everything by your eyes before the shipment.
Q3. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 3-5 days, mass production time needs 1-2 weeks for order quantity more than.
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q5. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2-5 years warranty for your products.
Q6: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q7: How can I get technology support?
A:1. We could give you the free training in our factory, which include system use, system maintenance and equipment protection ect.
2. We could teach you by remotely if anything not clear.
Product Highlights
SMD 2121 Full Color Indoor LED Display Seamless Rental LED Cabinet Rental LED Screen Specifications BIR-II.pdf Model BIR- I-4.81 Pixel Pitch 4.81mm Pixel Density 43,264px/m² LED Type SMD2121 LED Configuration 1R1G1B Module Dimension 250*250 Cabinet Dimension 500*500/500*1000 Cabinet Resolution 192...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.