P3.9 Indoor Rental LED Display 500x500 500x1000 Cabinet 3840 High Refresh Rate
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 65536 Pixels/㎡ |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >1200 Nits | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Cabinet Size: | 500 X 500 X 80mm / 500 X 1000 X 80mm | Warranty: | 2 Years |
| Highlight |
Indoor Rental LED Display P3.91,Indoor Rental LED Display 500x1000,Quick Disassebmly Indoor Rental LED Screen |
||
Product Description
Indoor Rental P3.91 500x500 500x1000 LED Cabinet 3840 High Refresh Rate LED Display Screen
Features and Advantages:
Slim and Light Weight Cabinet Design
Die cast aluminum cabinet, perfect splicing without gaps. Weight only 8kg, easy to handle. Fast locking makes assembly and disassembly extremely easy. High-quality plugs ensure reliability.
Back Service Module For Quick and Easy Maintenance
Rear control box uses snap-in design, maintenance and installation is more efficient and convenient.
Absolute 4K HD Display Visual Effects
High contrast 4000:1 and ultra-high-definition perfect picture quality, bring you absolute visual enjoyment.
easily attract attention, greatly enhance the value of advertising.
Quick Setup and Disassebmly
Unique brake lock design, the upper and lower cabinet connection can be completed in only one second, use the method to watch the video below.
Adjustable Angle Lock
The cabinet can be arc-shaped connected, with its own angle adjustment device, can achieve concave and convex 10 degrees of adjustment to meet the different arc connection requirements.



Indoor Rental LED Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/㎡ |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 2 x 2 / 2 x 4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8 / 14 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 5,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 325W /Sqm |
| Max Power Consumption | 780W /Sqm |
| Operating Temp/Humidity | -10℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Max Stacking | 20 / 10 |
| Max Hanging | 20 / 10 |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 40 / IP 21 |
| Scan Method | 1/16 Scan |
| Certification | CCC, CE, ETL, RoHS |
Indoor Rental LED Screen Case:





FAQ
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer located in Shenzhen since 2005.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 7-10 days, mass production time needs 2-3 weeks for order quantity more than.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 years free warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Product Highlights
Indoor Rental P3.91 500x500 500x1000 LED Cabinet 3840 High Refresh Rate LED Display Screen Features and Advantages: Slim and Light Weight Cabinet Design Die cast aluminum cabinet, perfect splicing without gaps. Weight only 8kg, easy to handle. Fast locking makes assembly and disassembly extremely ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.