P3.91 Indoor Rental LED Video Display Screen Living Show For Stage Performance
Product Details
| Pixels: | 3.91mm | Pixel Density: | 65,536 Pixels/㎡ |
|---|---|---|---|
| Warranty: | 2 Years | Brightness: | 900-1,200 Nits |
| Life Span: | 100000hours | Cabinet Size: | 500x500x80mm/500x1000x80mm |
| Cabinet Weight: | 7 / 13 Kgs/cabinet | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Highlight |
P3.91 Rental LED Video Display,3.91mm Rental LED Video Display,3.91mm stage led display |
||
Product Description
P3.91 Indoor Rental LED Video Display Screen Living Show For Stage Performance
P3.91 Indoor Rental LED Video Display Screen Living Show Lightweight for Stage Performance
Indoor Rental Led Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch: 3.91mm.
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°
3, RGB full color: 281trillions.
4, Digital process: 16bits.
5, Recommended minimum viewing distance: 4m.
Indoor Rental Led Screen Features and Advantages:
This P3.91 LED screen is becoming more and more popular in rental market now because:
(1) Definition is high (65,536 pixels /sq.m) , it can show very clear and vivid video ,images,amimations and texts.
(2) It is very easy to calculate the size of LED screen.It can be exactly 4*3m, 6m*4m, 8m*4.5m etc. P.S: 4m*3m is 4:3 ratio and 8m*4.5m is 16:9 ratio,perfect to show video.
(3) The locks are very big and extremely strong , so very suitable for big LED screen project over 100 square meters .Also the fast lock design can make you install the screen easy and fast, this can save your labor cost.
(4) 500*500mm and 500*1000mm cabinets can be mixed , it can greatly save your costs .

(5) Special concave and convex design, totally satisfy your requirements.

Indoor Led Screen Specifiction:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/Square Meter |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 / 250 x 500 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8 / 14 kg/panel |
| Processing | 14 - 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 60 /120 W /panel |
| Max Power Consumption | 110 /400 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Refresh Rate | ≥1,920 Hz |
| Brightness | 900 - 1,200nits |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 40 / IP 21 |
Indoor Rental Led Screen Case :

♦ Our advantages
Professional Manufacturer of led display
1. OEM service,No MOQ
2. Easy installation,regular items in Stocks
3. Offering free design drawing as requested.
4. Remote controlling and adjusting are available.
5. Wooden case or flight case,you are the boss.
6. Your reply will be replied within 24 hours.
7. Fast delivery: Usually 6-8 working days
8. Excellent R&D team,factory Price and assure you quality goods.
♦ Packaging and shipping
Wooden case or flight case package are available.
Shipping by sea,air or DHL,multiple shipping ways for your choice.
Continues Quality
With more than 10 years experience in led display producing,equipments are updated regularly.What’s
more,unique standardized and module production ensure our products continuous quality.
Competitive Price
With large scale production capacity and professional production technology,our company have built
effective modular production.We always stick to promote the technical innovation and reduce cost to
benefit customers.
Fast Delivery
Once we promise the delivery date,we will try our best to fulfill it.Special procedures such as emergency
inventory will be used to maintain your uninterrupted supply of the products.
Perfect Service
Pre-sales:Your purchasing requirements will be highly valued and we’ll recommend suitable products to
you.
After-sales:We will track the products usage and then constantly perfect our products.
Product Highlights
P3.91 Indoor Rental LED Video Display Screen Living Show For Stage Performance P3.91 Indoor Rental LED Video Display Screen Living Show Lightweight for Stage Performance Indoor Rental Led Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch: 3.91mm. 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140° 3, RGB full color: ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.