SMD2121 Indoor Rental LED Display 140° Viewing Angle For Show Rental
Product Details
| Pixel Pitch: | 2.97mm | Pixel Density: | 112,896 Pixels/m2 |
|---|---|---|---|
| Cabinet Size: | 500*500/500*1000mm | LED Lamps: | SMD2121 |
| Weight: | 7/14KG/SQM | ||
| Highlight |
SMD2121 Indoor Rental LED Display,SMD2121 indoor led screen rental,SMD2121 indoor led screen hire |
||
Product Description
SMD2121 Indoor Rental LED Display 140° Viewing Angle For Show Rental
Newest P3 Full Color Video Screen Indoor Stage Rental LED Display With High Brightness
LED Display Rental Key Feature
• Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens
• Ultra slim and lightweight
• Rental Slim aluminum structure
• Seamless splicing
• Quick lock system, easy installation
• High refresh rate and high contrast
• Wide viewing angle
• Working status indicator available
Be distinguished by its design, P3 Indoor event audio visual equipment LED video walls are consisted to be the best event production on the market. Aim at high-end market, its quality, reliability and excellent visual effect contribute the most to its success.Dies casting aluminum material design, it only weighs 8KG per unit.With multi fast locks and alignment pins, flatness and seamless are greatly reduced.
LED Display Rental Application
stage performance, bar entertainment, ceremonial wedding, conference, exhibition, musical theater and other event rental application;
LED Display Rental Specification
| Model | BIR-II-2 |
| Pixel Pitch | 2.97mm |
| Pixel Density | 112,896 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm |
| Cabinet Resolution | 128*128pixels |
| Cabinet Weight | 7kg |
| Cabinet Material | aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/16 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 280w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%/50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH/10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0002 |
FAQ
Q1. How to proceed an order for LED display?
1. let us know your demands or application.
2. We give you offer according to your requirements or our suggestions.
3. You confirms the offer and documents then pay deposit for start order.
4. We arrange the production,and inform you producing status.
Q2. What about the lead time?
LED Module and Parts: 1-7working days LED Display Panels: 5-20working days
Q3. Do you have any MOQ limit for led light order?
A: Sample for checking is available
Q4. What about shipping and how long does it take to arrive?
1. Our nearest ports are Shenzhen ,Guangzhou or Hongkong.
2. By Express: 5 - 7 Days / By Air:5 - 10 Days / By Sea: 20 - 40 Days.
3. Delivery to your address directly,and you just wait the items at your door and no need do anything.
Q5. You can print my logo on led display?
Can, Please send us your LOGO design and confirm with us before our production.
Q6. The display received in parts?I have to install each part together?
Yes, but it's quite easy. We will send you the instruction and also can remote to support you for operate the software, everything.
Q7: How about guarantee and deal with the faulty?
1. 2-5 years warranty.
2. Make sure 100% no quality problems before shipping.
3. Provide 1% free main parts of module and power supply, and suggust you buy more parts for long time maintenance,and guide you how to repair. 4.For defective batch products, we will repair them and resend to you or send you a new led screen or refound you the payment.
Product Highlights
SMD2121 Indoor Rental LED Display 140° Viewing Angle For Show Rental Newest P3 Full Color Video Screen Indoor Stage Rental LED Display With High Brightness LED Display Rental Key Feature • Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens • Ultra slim and lightweight • Rental Slim ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.