Indoor Rental LED Video Display LED TV LED Background Screen
Product Details
| Pixels: | 3.91mm | Pixel Density: | 65,536 Pixels/㎡ |
|---|---|---|---|
| Warranty: | 2 Years | Brightness: | 900-1,200 Nits |
| Life Span: | 100000hours | Cabinet Size: | 500x500x80mm/500x1000x80mm |
| Cabinet Weight: | 7 / 13 Kgs/cabinet | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Highlight |
1200 nits Indoor Rental LED Display,1200nits Indoor Rental LED Display,1200 nits indoor led screen rental |
||
Product Description
New Price Indoor Rental LED Video Display LED TV LED Background Screen
Rental Led Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch: 3.91mm
2, Full colors: 281trillions.
3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
4, Standard cabinet size: 500×500mm/500x1000mm weight: 40kg/Sqm.
5, Recommended minimum viewing distance: 5m.
6, Warranty: 2years.
Rental Led Display Description:
Bako Vision Indoor LED Screen include permanent installation outdoor electronic led display, the pixel various from 2.6, 3.91mm, 4.81mm, 6mm,10mm. We provide variable solution to satisfy your requirement. You can use it for stage performance or living show.
Rental Led Screen Superior Electrical Features
- Curved angle : ±15° adjustable, creative design to meet your requirement;
- High brightness: More than 1100nits,visible from every direction.
- Convenient Assemble : Smart fast side locks make screen assemble fast and easier;
- Seamless connection: superior color uniformity and stunning image quality, there is not black gap line on connection nor information missing;
- Good heat dissipation: New cabinet design of LED screen with fan, good heat dissipation.
- Convenient Control: Digital Video walls can be connected with nearly any equipment , including to PCs, DVD and camera . That is conveniently for you to present your data;
- High Quality : we use famous IC ,like MBI5020,MBI5024,MBI5030 and high quality lamp, Nationstar and so on, ensure high brightness;
Retal Led Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 62,500 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 256 x 128 |
| Panel Dimensions (mm) | 1024 x 768 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 4 x 6 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 32 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 256 x 192 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Scan Method | 1/16 Scan |
| Gray Scale | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 120 W /Sqm |
| Max Power Consumption | 400 W /Sqm |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC - 60ºC / 10% - 60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10% - 60% |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Brightness | 900-1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 21 |
Rental Led Screen Case:

Our service
Pre-sale service
1. Reply enquiries in 24 hours.
2. Market research and forecast for customer.
3. Provide professional solutions based on customer's requirement.
4. Offer sample and all document as customers required.
5. Other services, such as factory visiting and so on.
In-sale service
1. Tracking report of production.
2. Quality test report for every order.
3. Photos and videos as per customer's requirement.
After-sale service
1. Lifetime maintenance and software upgrade.
2. Complaint respond period not exceed 24 hours, maintenance guidance and problem solution supplied in 48 hours.
3. Free technician training.
4. Full set of documents free of charge, which including installation guidance, software operation manual, easy maintenance manual and control system software CD and so on.
5. Engineer guide installation onsite if needed.
Product Highlights
New Price Indoor Rental LED Video Display LED TV LED Background Screen Rental Led Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch: 3.91mm 2, Full colors: 281trillions. 3, SMD, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 4, Standard cabinet size: 500×500mm/500x1000mm weight: 40kg/Sqm. 5, Recommended minimum viewing ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.