Light weight P3.91 Indoor Fixed Led Display 50x50cm For Church Event
Product Details
| Material: | Aluminum | Light: | Nationstar |
|---|---|---|---|
| Driver IC: | ICN2038S | Usage: | Indoor |
| Warranty: | 2 Years | Expected Lifetime: | 100,000hours |
| Brightness: | 1000nits | Power Supply: | Meanwell |
| Highlight |
P3.91 Indoor Fixed Led Display,400W/M2 Indoor Fixed Led Display,50x100cm Church Event LED Panel |
||
Product Description
Light weight P3.91 Indoor Fixed Led Display 50x50cm For Church Event
Light weight P3.91 Indoor Fixed Led Display 50x50cm For Church Event
● Front Maintenance Service
● TUV Certificated and Reddot Awarded
● Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm
● Curvilinear, Concave, Convex
P3.91 Indoor Rental Led Display Specs
| BIR-II-3 | |
| Physical Pitch(mm) | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/sqm |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 250x250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500x500x80/500x1000x80 |
| No. of Modules Per Panel (W × H) | 2x2/2x4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 84x84 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 168x168/168x336 |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8/14 kg / panel |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 400W/m2 |
| Max Power Consumption | 800 W / ㎡ |
| Operating Temp/Humidity | -10°-60℃/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30°-60℃/10%-60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
P3.91 Front Access Indoor Rental Led Display Features:
Unsurpassed Color Uniformity
● Unique color calibration process
● Deep black levels, contrast ratio 4000:1
Fast Installation and Easy Maintenance
● Truss hanging and ground support both available
● Cable-less between modules
● Front and rear access
● Fast lock tools free installation
Superior Electrical Features
● Dural signal backup port
● UI LCD monitoring display indicates the status
Slim, Light Weight and Quiet
● 500mmx1000mm cabinet can be curvilinear
● 80mm thickness, 7 KG per cabinet
● Fanless design
Indoor Rental Display Case:

Product Highlights
Light weight P3.91 Indoor Fixed Led Display 50x50cm For Church Event Light weight P3.91 Indoor Fixed Led Display 50x50cm For Church Event ● Front Maintenance Service ● TUV Certificated and Reddot Awarded ● Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm ● Curvilinear, Concave, Convex P3.91 Indoor Rental Led ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.