500X500mm 65536 Pixels / M2 P3.91 Rental LED Video Wall
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 65536 Pixels/m2 |
|---|---|---|---|
| Module Size: | 250*250mm | Cabinet Size: | 500*500/500*1000mm |
| Highlight |
65536 Pixels / M2 LED Panel Display,P3.91 Stage Led Display |
||
Product Description
P3.91 High Refresh Rate LED Video Wall 500X500MM Die-casting alunLED Panel Display Screen
Key Feature
• Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens
• Ultra slim and lightweight
• Rental Slim aluminum structure
• Seamless splicing
• Quick lock system, easy installation
• High refresh rate and high contrast
• Wide viewing angle
• Light Weight and easy to operate
• Working status indicator available
Specification
| Model | BIR-II-3 |
| Pixel Pitch | 3.91mm |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| LED Type | SMD3528 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm |
| Cabinet Resolution | 168*168pixels |
| Cabinet Weight | 7kg |
| Cabinet Material | aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/28 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 200w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) |
-20~50°C / -40~60°C |
| Humidity (operating/storage) |
10%~90%RH /10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0002 |
Application
Widely used for shopping malls, entertainment venues, schools, government agencies, trade fair, fair, aiming at the exhibition, press conference, meeting rooms, cinemas, airports, hotels, internal, station waiting area, outdoor stadium, and a variety of public facilities and etc.
Our service:
1. Enquiry response time: within 12hrs.
2. OEM&ODM: design and produce your customized requirements.
3. Provide distributors customized design and models we already have.
4. Protect your sales area, design idea and all your private information.
5. Top quality + reasonable price + patient after-sales service.
6. Brilliant Opto can also offer you LED stage display, LED outdoor video wall, wedding LED display, stage LED electronic screen and LED large screen full color display.
Product Highlights
P3.91 High Refresh Rate LED Video Wall 500X500MM Die-casting alunLED Panel Display Screen Key Feature • Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens • Ultra slim and lightweight • Rental Slim aluminum structure • Seamless splicing • Quick lock system, easy installation • High ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.