Kinglight Lamp Indoor Rental LED Video Display P3.91 For Concert / Model Show
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 65,536 Pixels/㎡ |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >1,200 Nits | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Cabinet Size: | 500 X 500 X 80mm / 500 X 1000 X 80mm | Warranty: | 2 Years |
| Highlight |
led publicity screens,indoor led billboard |
||
Product Description
P3.91 Kinglight Lamp Indoor Stage Performance Led Video Display
Indoor Rental LED Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch: 3.91mm
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
3, Digital Process: 16bits.
4, Standard cabinet size:500 x 500 x 80mm / 500 x 1000 x 80mm, cabinet weight:9 / 14kg.
5, Warranty: 2years.
6, Recommended minimum viewing distance: 4m.
Indoor Rental LED Screen Features:
1. High contrast
LED professional lamp bead USES high quality 2121 black lamp, raise luminescence brightness, reduce screen black time brightness at the same time.
Unique black mask processing technology, the screen contrast is greatly improved.
2. High gray level
The display of the screen is almost perfect with low brightness, and the appearance of the screen is higher than the traditional display.
That can show more image details, no information loss.
3. High refresh rate
The screen intake five black screen picture stability without ripples, dealing with the dynamic display screen, the image edge is clear, the screen has good dynamic performance, the image information accurately real reduction, make the video screen clear fluid, bring good visual enjoyment.
4. Wall installation to streamline space
Pasted wall, Mosaic, landing multiple installation methods, simple and beautiful, the maintenance of post-maintenance is more simple and convenient.
Indoor Rental LED Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/㎡ |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 2 x 2 / 2 x 4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8 / 14 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 5,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 325W /Sqm |
| Max Power Consumption | 780W /Sqm |
| Operating Temp/Humidity | -10℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Max Stacking | 20 / 10 |
| Max Hanging | 20 / 10 |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 40 / IP 21 |
| Scan Method | 1/16 Scan |
| Certification | CCC, CE, ETL, RoHS |
Indoor Rental LED Screen Case (Click below image can link to video) :
Our service
Warranty
1.We guaratee all our display, modules, spare parts for TWO years.
2.We provide technology training for free, which contains the operation and maintenance training of the LED screens in the factory.
3.After warranty, we also can offer you the parts for replacement at our bottom price.
4.After sales, if you have any problem about our product, you can inform us by E-mail, we will reply you at once
when we get it and offer you a good solution to solve the problem.
5.We also could solve problems for you antil it recovers well by remote control!
Delivery time
1.Delivery time, Accompalish manufacturing within 25 days after receiving the deposit.
2.Before Delivery, we will test the display , and keep it light up for 72 hours, and check all the parts of the display to confirm it is OK for delivery.
Installation
1.We can assist the training and technical support for the customer in the factory, if the customer require so.
2.We could send our engineer to guide the installation to you. But the relavant cost should be paid by your esteemed company.
3.Our technicians will offer CAD Drawing to show how to install the LED Display rightly and fast, of course, if you need.
Product Highlights
P3.91 Kinglight Lamp Indoor Stage Performance Led Video Display Indoor Rental LED Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch: 3.91mm 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 3, Digital Process: 16bits. 4, Standard cabinet size:500 x 500 x 80mm / 500 x 1000 x 80mm, cabinet weight:9 / 14kg. 5, Warranty: ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.