P3 Indoor Moveable LED Poster Display LED Placard Full Color with Base / Wheels for Shop and Restaurant
Product Details
| Physical Pitch: | 3mm | Servicing: | Front |
|---|---|---|---|
| Viewing Angle: | 160°/140° | Refresh Rate: | ≥2880Hz |
| Contrast Ratio: | 4000:1 | Weight: | 28kg |
| Highlight |
led publicity screens,indoor led billboard |
||
Product Description
P3 Indoor Moveable Led Poster Display LED placard Full Color With Base / Wheels For Shop and restaurant
Led Poster Features:
- High refresh rate ≥2880Hz.
- Long service time. Its life span is more than 100000hrs.
- Ultra slim and lightweight. Only 28kg per set, 35mm thickness. It is the most slim and lightweight led poster display compare with other factory product.
- There can use 6sets of screen together and make Golden Ratio as 16:9
- Multiple installation, including hanging, bracket standing, wall mounted, multi-screen cascade, creative installation and etc.
- Wide viewing angle. 160° for horizontal, 140° for vertical.
- Every display can be equipment with wheel, therefore, it is very convenient to move. Also it can dismantle the wheels and carry the screen by bag
- Die-casting material, not only lightweight, but also good for heat dissipation.
Application: DOOH display, Window Display, Bar Club, Car Show, Building Façade, Stadium, Exhibition Hall, Reception Hall, Chain Store, Theme Resort, Shopping Mall.
Led Poster Specification:
| Physical Pitch | 3mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 110,889 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 192 x 192 |
| Whole Set Dimensions (W x H) (mm) | 574 x 1928 x 35 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 2 X 9 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Whole Set (W x H) | 192 x 640 |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 200 W/ Set |
| Max Power Consumption | 600 W/ Set |
| Driving Method | 1/32 Scan |
| Operating Temp/Humidity | -10℃ - 60℃ / 10% - 60% |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10% - 60% |
| Brightness | >1,000 nits |
| Refresh Rate | ≥2,880 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| IP Rating (Front/Rear) | IP40 |
| Frame Rate | 60 fps |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Bezel | 6mm |
Led Poster Case (Click the image can link to the actual video)
Our Service
Pre-sales service :
Our team design and make solutions based on different requirements from different customers, what you think is what we can do.
After-sales services:
1. We provide customer service through WhatsAPP, phone or email, supply you video or drawing to solve problems.
2. We provide remote control service through internet to achieve real time service, which will short time of solving problems.
3. We provide one professional engineer to one customer to keep fastly reply.
Installation Service:
1. We provide detailed CAD drawing to customer for preparing metal structure.
2. We could dispatch our engineer to your place , guide installation and free training.
3. Special designs have special solutions; we will make perfect solutions to satisfy all customers' requirements
Product Highlights
P3 Indoor Moveable Led Poster Display LED placard Full Color With Base / Wheels For Shop and restaurant Led Poster Features: High refresh rate ≥2880Hz. Long service time. Its life span is more than 100000hrs. Ultra slim and lightweight. Only 28kg per set, 35mm thickness. It is the most slim and ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.