Quality Rental P3.91/P4.81 Indoor LED Display Resolution High Contrast Dots Stage Event 500mm factory
<
>
Rental P3.91/P4.81 Indoor LED Display Resolution High Contrast Dots Stage Event 500mm
Brand Name: Bako Vision
Model Number: BOR-II
Place of Origin: China
Certification: CE,ETL,RoHS,FCC,3C,UL
Minimum Order Quantity: Negotiation
Price: Negotiation
Supply Ability: 10000m²/month
Product Details
Pixel Pitch: 4.81 Cabinet Dimension: 500*500/500*1000
IP Rating: IP65/IP54 Brightness: >6,000
Servicing: Front/Rear Driving Method: 1/16 Scan
Gray Scale: 16bits Control System: Novastar
Highlight
indoor full color led display
led publicity screens
Product Description
Popular apply to the main screen, sides screen, sky screen, dancing floor screen combination use.
High contrast ratio, high refresh rate makes the screen without any delay or smear phenomenon.
Cost-effective solution and very popular
Parameters:
Module
Pixel Pitch 4.81mm
Pixel Density 43,264 pixel/sqm
Pixel Quantity (W * H) 52* 52/52* 104mm
Module Size 250 * 250/250 * 500mm
LED Type SMD2525
LED Configuration 1R1G1B
Cabinet
Resolution (W * H) 104* 104/104* 208mm
Dimension(mm)(W * H) 500*500/500*1000mm
Cabinet Material Die-Casting
Cabinet Weight 9/15kg/Panel
IP Rating(Front/Rear) IP65/IP54
Screen
Brightness >6,000nits
Input Voltage AC 110/220±10% 50~60Hz
Gray Scale 16bits
Refresh Rate >1,920Hz
Dot Defects Rate <0.0001
Viewing Angle (H/V) 160°/140°
Life Span ≥100000hrs
Power Consumption(avg.) 75/150W/Panel
Operating Temp/Humidity ﹣20d℃~60℃ / 10%~60%RH
Storage Temp/Humidity
﹣30℃~60℃ / 10%~60%RH
Rental P3.91/P4.81 Indoor LED Display Resolution High Contrast Dots Stage Event 500mm 0
Company:
LED Vision Technology Limited  , started in Shenzhen in 2005,a world class manufacturer of
Rental P3.91/P4.81 Indoor LED Display Resolution High Contrast Dots Stage Event 500mm 1
Q&A:
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer.
Q2. What is your terms of payment?
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
Q4. How about your delivery time?
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2-5 years warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
Q8: How can I get technology support?
Product Highlights
Rental P3.91/P4.81 Indoor LED Display Resolution High Contrast Dots Stage Event 500mm Die-casting Aluminum frame, Lightweight, ultra-thin body of the screen design, effectively saving freight costs. Popular apply to the main screen, sides screen, sky screen, dancing floor screen combination use. ...
Related Products
Quality Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle factory
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
Quality Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms factory
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
Quality Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet factory
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Quality USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel factory
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)