16 Bit Stage Rental LED Display P3.91 Indoor Full Color Die Casting Aluminum
Product Details
| Pixel Pitch: | 4.81 | Cabinet Dimension: | 500*500/500*1000 |
|---|---|---|---|
| IP Rating: | IP65/IP54 | Brightness: | >6,000 |
| Servicing: | Front/Rear | Driving Method: | 1/16 Scan |
| Gray Scale: | 16bits | Control System: | Novastar |
| Highlight |
indoor full color led display,led publicity screens |
||
Product Description
Stage Rental LED Display P4.81 Indoor Full Color 16 Bit Die Casting Aluminum
Classical and stable structure and performance.
Two patent protected strong locks design, realizing the combination of reliability and security.
Die-casting aluminum body, lightweight for easy transportation and high accuracy installation.
Perfectly be compatible with any existing controller and without screen shaking/quick flashing/mosaic problems.
Supporting installation of hanging/ground mounting, for stage/TV show/studio, and other event applications.
Tool-free assembly and disassembly.
| Module | |
| Pixel Pitch | 4.81mm |
| Pixel Density | 43,264 pixel/sqm |
| Pixel Quantity (W * H) | 52* 52/52* 104mm |
| Module Size | 250 * 250/250 * 500mm |
| LED Type | SMD2525 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet | |
| Resolution (W * H) | 104* 104/104* 208mm |
| Dimension(mm)(W * H) | 500*500/500*1000mm |
| Cabinet Material | Die-Casting |
| Cabinet Weight | 9/15kg/Panel |
| IP Rating(Front/Rear) | IP65/IP54 |
| Screen | |
| Brightness | >6,000nits |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Gray Scale | 16bits |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Dot Defects Rate | <0.0001 |
| Viewing Angle (H/V) | 160°/140° |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Power Consumption(avg.) | 75/150W/Panel |
| Operating Temp/Humidity | ﹣20d℃~60℃ / 10%~60%RH |
| Storage Temp/Humidity |
﹣30℃~60℃ / 10%~60%RH |
Feature:
1 User Friendly and Fast Installation
Truss hanging and ground support both available
Fast Lock and handle designed user friendly
Front and rear access
Tools free installation

2 Floor Screen Available
Durable PC mask and adjustable foot bracket are ready
Interactive effect and radar integration are optional

3 Unsurpassed Color Uniformity
Unique color calibration process
Deep black levels, contrast ratio 4000:1

4 Smart Concave and Convex
Both 500*500mm and 500*1000mm cabinets are arc-able
0°~10° concave and convex degree

5 Different sizes of cabinets can be spliced together to meet your different needs.



Q&A:
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T or Western Union 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 3-5 days, mass production time needs 1-2 weeks for order quantity more than.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2-5 years warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q8: How can I get technology support?
A:1,We will train in our factory and send video for showing. The training include system use, system maintenance and equipment protection.
Product Highlights
Stage Rental LED Display P4.81 Indoor Full Color 16 Bit Die Casting Aluminum Classical and stable structure and performance. Two patent protected strong locks design, realizing the combination of reliability and security. Die-casting aluminum body, lightweight for easy transportation and high ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.