Slim Light Weight Indoor Rental LED Display Die Casting Aluminum Material For Stage
Product Details
| Physical Pitch: | 3.91/4.81/5.95/6.25 Mm | Pixel Configuration: | SMD 1921/2727 |
|---|---|---|---|
| Material: | Die-casting Aluminum | Processing: | 16 Bit |
| Colours: | 281 Trillion | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Expected Lifetime: | 100,000 Hrs | ||
| Highlight |
indoor full color led display,led publicity screens |
||
Product Description
Slim, Light Weight and Quiet, Full Color Outdoor Rental LED Display Panel
Rental LED Display Tipical Applications:
Stage rental, Shopping mall, DJ touring, Theme resort, Car show, Fahion store, House of worship, Window display, Reception hall, Opera house, Wedding hall, Events and conference.
Rental LED Display Feature:
1.Light weight: it can be loaded by one person, quick assembling, quick maintain, reduce. carrying, save costs.

2.Thin cabinet: the thickness is only 80mm, the space of the screen is small , and the entire screen will be more beautiful.

3.Flat screen: smooth surface error is under 0.2cm, it can remove the mosaic phenomenon effectively. The effect of the display will be more clear and exquisite.

4. Quick dismounting: adopt fast locking structure connected, firm, quick, beautiful. Tools free installation. Cable-less between modules.

5. Low release heat: low noise, low consumption, low cost, no fan design but excellent thermal design and excellent thermal dispersion.
6.Concave and convex setup support: client can asselbly any shape of the led wall display to make different show effect compare with common led display panel.

Parameter:
| BIR-III-2 | |
| Physical Pitch | 2.97mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 112,896 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*75/500*1000*75 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 84*84 |
| Physical Resolution of Panel(W*H) | 168*168/168*336 |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 64/128 W/panel |
| Max Power Comsunption | 192/382 W/panel |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP40/ IP21 |

LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION main markets are among America, Europe, Middle East and Asia, all of our products are certificated by RoHS,CCC,CE,FCC,ETL,UL. Standing firmly by quality, winning firmly by proficient, in the past years of development, BAKO VISION continuous growth and brand positioning are all relied onto the long term partnership with variety channel customers over 120+ countries.
FAQ:
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T or Western Union 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 3-5 days, mass production time needs 1-2 weeks for order quantity more than.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2-5 years warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q8: How can I get technology support?
A:1,We will train in our factory and send video for showing. The training include system use, system maintenance and equipment protection.
Product Highlights
Slim, Light Weight and Quiet, Full Color Outdoor Rental LED Display Panel Rental LED Display Tipical Applications: Stage rental, Shopping mall, DJ touring, Theme resort, Car show, Fahion store, House of worship, Window display, Reception hall, Opera house, Wedding hall, Events and conference. Rental ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.