SMD2121 3.91mm Pixels Rental Full Color LED Display Stage 16 Scan Resolution
Product Details
| Pixels: | 3.91mm | Screen Dimension: | 500x500mm,500x1000mm |
|---|---|---|---|
| Warranty: | 2 Years | Brightness: | 900-1,200 Nits |
| Life Span: | 100000hours | Pixel Density: | 43,264 Pixels/㎡ |
| Cabinet Weight: | 8 / 14 Kgs/cabinet | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Highlight |
indoor full color led display,led publicity screens |
||
Product Description
Indoor SMD2121 P3.91 Rental Full Color LED Display Stage Hire Resolution
4-BIR-II.pdf
LED Display Features:
1. High refresh rate and high gray scale.
2. Unsurpassed Color Uniformity, High resolution and high contrast.
3. Excellent thermal management.
4. Long service time. Its life span is more than 100000hrs.
5. Frequent video source switching and powerful seamless switching system
6. Good viewing angle and very clear images.
7. Fast Installation and Easy Maintenance, Tools free installation.
8. Slim, Light weight and Quiet, Fanless design
LED Display Specification:
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD2120 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/Square Meter |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 / 250 x 500 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 104 x 104 / 104 x 208 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8 / 14 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 60 /120 W /panel |
| Max Power Consumption | 110 /400 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Refresh Rate | ≥1,920 Hz |
| Brightness | 900 - 1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Max Stacking | 20 |
| Max Hanging | 18 |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 40 / IP 21 |
| Certification | CCC, CE, ETL, FCC |












Product Highlights
Indoor SMD2121 P3.91 Rental Full Color LED Display Stage Hire Resolution 4-BIR-II.pdf LED Display Features: 1. High refresh rate and high gray scale. 2. Unsurpassed Color Uniformity, High resolution and high contrast. 3. Excellent thermal management. 4. Long service time. Its life span is more than ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.