500x500mm With Kinglight P4.81 Smd 2121 Lamp Led Stage Screen Rental
Product Details
| Module Dimensions (Wxh) (mm): | 250X250mm | Operating Temp/ Humidity: | -10℃-60℃/ 10℃-60℃ |
|---|---|---|---|
| Contrast Ratio: | 4000:1 | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Lamp: | Nation Star/ Kinglight | Brightness: | >1200 Nits |
| Life Span: | 100,000 Hrs | IP Rating (Front/ Rear): | IP40/ IP21 |
| Highlight |
indoor full color led display,indoor led billboard |
||
Product Description
500x500mm With Kinglight P4.81 Smd 2121 Lamp Led Stage Screen Rental
Stage Rental Advantages:
1. Die Casting Aluminumn, good heat dissapation.
2. Module Dimensions (W*H)(mm): 250*250
3. Front or Rear Access Service
4. Refresh Rate: > 1920 HZ, 2 years warranty
5. Viewing angle: H: 160°/ V:140°
6. Package: Wooden package, Flight case.
Stage Rental Features:
1. 500x500/ 500x1000 cabinet, Average Power Consumption 64W / Panel.
2. High refresh rate with NOVA control system,no scaning line when photographed.
3. The new structure design enables diversified installation to meet the hanging-up and stacking requirements.
4.Due to the light weight and low power consumption, it can reduces the labor cost, operating cost and transportation cost.
5.Fast set-up and take-down --- lightweight body, easy to handle, no tool needed.
6. 16 bit color, 281 trillion, showing very clear and vivid video and images.
7. Noiseless-The aluminum structure requires no fan.Combined with the noiseless power supply,the cabinet is totally silent.
Stage Rental Parameter
| BIR-III-4.81 | |
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 52*52 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 104*104 / 104*208 |
| Single Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Average Power Consumption | 64/128W/panel |
| Max Power Consumption | 192/384W/panel |
| Brightness | 1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking and Hanging | 20/10 |
Stage Pruduct details
Simple connection design, easy disassembly
The cabinet’s simple connecting, external cables and power lines mean that workers can quickly and easily assemble and disassemble the cabinets.

Control system:
1, Brightness adjust and temperature and humidity sensor function:
With multi-functional card added to adjust the brightness of the led screen according to the environment brightness,
which can be energy saving. Meanwhile, it can show the temperature and humidity of the environment
on the led screen.
2, Power on and Off timer function. The time of Power on and Power off can be setted by the software,
then the led screen run according to the software.

Packing / Delivery

Application Case:
Widely used for shopping malls, entertainment venues, schools, government agencies, trade fair, fair, aiming at the exhibition, press conference, meeting rooms, cinemas, airports, hotels, internal, station waiting area, indoor stadium, and a variety of public facilities and etc.

About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.

Tips
* Package: Wooden package, Flight case.
* Shipment:By road,sea and air
* Delivery time:20-25 working days
* Payment: T/T, 30% deposits, 70% balance before delivery
* Shipping port: Shenzhen,China
* Warranty time: 2 years
Product Highlights
500x500mm With Kinglight P4.81 Smd 2121 Lamp Led Stage Screen Rental Stage Rental Advantages: 1. Die Casting Aluminumn, good heat dissapation. 2. Module Dimensions (W*H)(mm): 250*250 3. Front or Rear Access Service 4. Refresh Rate: > 1920 HZ, 2 years warranty 5. Viewing angle: H: 160°/ V:140° 6. ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.