MBI 5124 Driver IC P3.91 Backup Indoor Advertising Led Display Screen For Rental Stage
Product Details
| Module Dimensions (Wxh) (mm): | 250X250mm | Pixel Configuration: | SMD2121 |
|---|---|---|---|
| Panel Dimensions (mm): | 500X500/500X1000 | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Receiver Card: | Nova | Lamp: | Nation Star/ Kinglight |
| Max Hanging: | 20/10 | Average Power Consumption: | 60/120W/ Panel |
| Highlight |
indoor full color led display,led publicity screens |
||
Product Description
MBI5124 Driver IC P3.91 Backup Indoor Advertising Led Display Screen For Rental Stage
P3.91 Indoor Rental Description
The P3.91mm Indoor rental led display is one of the most popular led display in the market. Very lightweight and easy to install.HD and it also can be used as a semi-outdoor. Widely used for Stage rental, DJ house, entertainment venues, cinemas and so on. With High utilization.
All electronics and components are using class A rank to match up all EU standards, while price is designed for high cost effective for those resellers and end users who need money back fast.

P3.91 Indoor Rental Products features
1.The Nationstar lamp and MBI 5124 driving IC, together with the multi-circuit structure, achieves evenly-distributed current, low power consumption and fast heat dissipation.
2.Die-casting Aluminum Material, high-precision processing technology, and good heat dissipation.
3. HD Display Visual Effects--High contrast 4000:1 and ultra-high-definition perfect picture quality, bring you absolute visual enjoyment.easily attract attention, greatly enhance the value of advertising.
4.Seamless Connection and Easy Installation.The cabinet is smart concave and convex 0 °-10°, 0.1mm gapline between 2 cabinets. which make the cabinet more fit and achieve seamless connection at all angles.
5. One chassis, Various module options--we have 500*500mm and 500*1000mm cabinet to you choise. Only 7kg/ panel (500*500mm), tools free installation, Save the labor cost and the Transportation costs.
P3.91 Indoor Rental Parameter
| BIR-I-3.91 | |
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250/ 250*500 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*64 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 128*128/ 128*256 |
| Single Cabinet Weight | 7/13 kg/panel |
| Average Power Consumption | 60/120 W/panel |
| Max Power Consumption | 110/400 W/panel |
| Brightness | 1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking and Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
P3.91 Indoor Rental Pruduct details
Superior Electrical Features

1. Dual singal backup port. which it means when the singal cable doesn't work in the cabinet, you can also backup in the another signal, In case of data loss.Ensure that the cabinet is working properly.
2. Ul LCD monitoring display indicates the status. The LCD monitoring allows you to know information such as the operating voltage of the cabinet at any time.
3. Button design. We can see three different color buttons, the main function is to test whether the cabinet can work normally, respectively, signal, main switch and power supply. If there is a problem on the stage, you can quickly find the faulty cabinet.
Slim, Ligh Weight and Quiet
Max Hanging: 20m /10m
Max Stacking: 20m /10m
(This means that it can Hanging or Standing 20 cabinets 500*500mm or 10 cabinets 500*1000mm )

High Refresh Rate, High Gray Scale
Wide Viewing Angle, H:160°/ V:140°

Certification

Packing (Flight Case)
Easy to move and High recycling rate. Easy to carry, mostly used for stage rental and other activities.

Application case

About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.

Our Promise
24 hours response for your inquiry.
7 days per week to help you.
365 days after serbice support.
All lifetime guarantee and free charge within two years.
OEM&ODM, CUSTOMIZED DESIGN SERVICE,
Patent right protection and distributorship protection.
Quality assurance
- Every production process has a special person to test 72 hours to ensure quality.
- Have professional engineers to check the quality.
- All products have passed CE, FCC, ROHS and other certifications.
- We have the local agency and you can enjoy the local service.
Product Highlights
MBI5124 Driver IC P3.91 Backup Indoor Advertising Led Display Screen For Rental Stage P3.91 Indoor Rental Description The P3.91mm Indoor rental led display is one of the most popular led display in the market. Very lightweight and easy to install.HD and it also can be used as a semi-outdoor. Widely ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.