P3.91 Led Video Panel Rental High Refresh Die - Casting Aluminum For Live Show
Product Details
| Material: | Die Casting Aluminum | Light: | Nationstar |
|---|---|---|---|
| Usage: | Indoor Rental | Warranty: | 2 Years |
| Expected Lifetime: | More Than 100,000Hrs | Brightness: | 1000nits |
| Power Supply: | Meanwell | Single Panel Weight: | 7/13kg |
| Highlight |
indoor full color led display,indoor led billboard |
||
Product Description
P3.91 High Refresh Indoor Rental LED Screen, Die-casting Aluminum LED Video Wall, For Live Show
LED Display Product Description:
1.Assembled with die-casting aluminum, slim, thickness only 65 mm, super lightweight 7kg for unit cabinet of 500x500mm, fast lock, easy and quick to assemble and disassemble.
2.Scientifc cabinet size of 500x500 mm, 500 x 1000mm, can use together, and build any sizes freely according to the different needs of events.
3.Advanced video processing produces crystal-clear,detailed images with smooth motion reproductions.
LED Display Parameters:
| Pixel Pitch | P3.91 |
| LED Type | SMD2121 |
| Module Size | 250*250mm / 250*500mm |
| Cabinet Size | 500*500mm / 500*1000 |
| Module Resolution | 64*64/64*128 |
| Cabinet Weight | 7/13KG |
| Cabinet Material | Die-Casting Aluminum |
| Gray Scale | 16 bit |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| View Angle(H/V) | 160°/ 140° |
| Refresh Rate | >1920Hz |
| Brightness | 900-1200nits |
| IP Rating | IP40 / IP21 |
| Servicing | Front / Rear |
| Operating Temp/Humidity | -10℃-60℃ / 10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Average Power Consumption | 60/120W/ Panel |
LED Display Features:


Fast Installation and Easy Maintenance
● Truss hanging and ground support both available
● Cable-less between modules
● Front and rear access
● Fast lock tools free installation
Superior Electrical Features
● Dural signal backup port
● UI LCD monitoring display indicates the status

Slim, Light Weight and Quiet
● 500mmx1000mm cabinet can be curvilinear
● 80mm thickness, 7 KG per cabinet
● Fanless design
Connection:

Cases:










Product Highlights
P3.91 High Refresh Indoor Rental LED Screen, Die-casting Aluminum LED Video Wall, For Live Show 3-BIR-I.pdf LED Display Product Description: 1.Assembled with die-casting aluminum, slim, thickness only 65 mm, super lightweight 7kg for unit cabinet of 500x500mm, fast lock, easy and quick to assemble ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.