Flexible P16 Outdoor Full Color LED Display Stadium Perimeter Waterproof IP65
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD 3535 | Controller: | Nova, Kinglight |
|---|---|---|---|
| Drive IC: | MBI 5124 | Brightness: | >6500nits |
| Life Span: | 100, 000 Hrs | Viewing Angle: | V:160 Degree / H: 140 Degree |
| Colors: | 281 Trillion | Maintenance: | Front/Rear |
| Warranty: | 2 Years | Operating Temp/ Humidity: | -20ºC-50ºC/10%-90% |
| Highlight |
stadium perimeter led display,stage background led screen |
||
Product Description
Flexible P16 Outdoor Full Colo Stadium Perimeterr LED Display Waterproof IP65
P16 Stadium Perimeter LED Display , Outdoor Full Color Waterproof IP65 and 2 years warranty
Feature
1. Soft Mask
Soft mask design delivers good protection to the players and also decreases damage to LEDs.
2. Bigger pixel pitch, Long view distance, High definition, Good display vision
3. All weather designs
With an IP65 rating, our cabinets offer ventilation and protection from rain or water damage.
4. Superior Electrical Features
Vivid and brilliant colors
16 Bit signal processing, 2500-4000Hz refresh rate
5. Supports full front maintenance.
Power supply and receiving card can be taken off and replaced in front of cabinet for maintenance by which you can use more convenient

Specifications
| BSP-16 | |
| Physical Pitch | 16mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 3,906 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 256*128 |
| Panel Dimensions(mm) | 1280*896*187 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 5*7 |
| Panel Material | Steel/ Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Weight (kg/m²) | 70/50 |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| IP Rating | IP65/ IP54 |
| Viewing Angle | V:160 degree H: 140 degree |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC-50ºC/ 10%-90% |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 16*8 |
| Physical Resolution of panel(W*H)(mm) | 160*56 |
| Avg./ Max. Power Consumption | 360/900W/ panel |
| Servicing | Front/Rear |
Image

High Refresh Rate 1920Hz outdoor 16mm Stadium Led Sport Perimeter Screen Flicker Free are patented designed for outdoor stadium, IP 65 waterproof, it's refresh rate reach 1920Hz, create perfect image quality even facing HD camera. It's also easy to set up and use, helping customer save labor cost and time, widely applied for all kinds of sport stadium.

Stability
1.) Connectors for power cables ensure stability of the power supply and voltage.
2.) Our cable connectors guarantee perfect signal communication.

Wide viewing angle.
SMD LED panel makes the viewing angle Horizontal Viewing Angle 160° and Verical Viewing Angle 140° .
Details:
1. Football and basktball sports perimeter large led screen display
2.Our company specailly design ,fastly to connecting each cabinet and let the screen fixed stand stable on the ground
3. 24/7 Online support service
4. Software rubber mask , no worry hurt when player hit on the screen
5. Lift time service always, No worry on afterservice
6. High quality raw material used like Nationstar lamp, Nova controller, MBI IC etc.
About us
Why choose BAKOVISION?
1. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality
2.more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Most competitive price make our led displays are afordable.

Our avantages:
- The unit price depends on the quantity, we can offer you at a competitive price.
- Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24hours.
- Well-trained and experienced staffs to answer all your enquiry regarding products.
- Distributorship are offered for your unique design and some our current models.
- Protection of your sales area, ideas of design and all your private information.
Product Highlights
Flexible P16 Outdoor Full Colo Stadium Perimeterr LED Display Waterproof IP65 P16 Stadium Perimeter LED Display , Outdoor Full Color Waterproof IP65 and 2 years warranty Feature 1. Soft Mask Soft mask design delivers good protection to the players and also decreases damage to LEDs. 2. Bigger pixel ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.