Rental / Fixed Led Poster Display P2.5 Indoor Full Color IP40 With Base / Wheel
Product Details
| Physical Pitch: | 2.5mm | LEDs: | Nationstar |
|---|---|---|---|
| Control System: | Novastar | Pannel Material: | Aluminum |
| Viewing Angle: | 160°/140° | Refresh Rate: | ≥2880Hz |
| Contrast Ratio: | 4000:1 | Weight: | 28kg |
| Highlight |
indoor full color led display,led publicity screens |
||
Product Description
Indoor Easy Move LED Poster and Ultra Slim and Lightweight
Features
- High refresh rate ≥2880Hz.
- Long service time. Its life span is more than 100000hrs.
- Ultra slim and lightweight. Only 28kg per set, 35mm thickness. It is the most slim and lightweight led poster display compare with other factory product.
- There can use 6sets of screen together and make Golden Ratio as 16:9

- Multiple installation, including hanging, bracket standing, wall mounted, multi-screen cascade, creative installation and etc.
- Wide viewing angle. 160° for horizontal, 140° for vertical.
- Every display can be equipment with wheel, therefore, it is very convenient to move. Also it can dismantle the wheels and carry the screen by bag

- Die-casting material, not only lightweight, but also good for heat dissipation.
Application: DOOH display, Stage Rental, Window Display, Bar Club, Car Show, Building Façade, Stadium, Exhibition Hall, Reception Hall, Chain Store, Theme Resort, Shopping Mall.
Specification
| Physical Pitch | 2.5mm |
| Pixel Configuration | SMD2020 |
| Pixel Density | 160,000 pixels/m² |
| Module Dimensions | 280×210mm |
| Panel Dimensions | 572×1920×35mm |
| NO. of Modules Per Panel | 2×9 |
| Physical Resolution of Module | 112×84dots |
| Physical Resolution of Panel | 228×768dots |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 28kg |
| Grayscale | 16bit |
| Colors | 281trillion |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Average Power Consumption | 200W/ Set |
| Max Power Consumption | 600 W/ Set |
| Refresh Rate | >2880Hz |
| Brightness | >1000nits |
| Expected Lifetime | 100,000Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating(Front/Rear) | IP40 |
Case




FAQ
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer located in Shenzhen since 2005.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 7-10 days, mass production time needs 2-3 weeks for order quantity more than.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 years free warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Product Highlights
Indoor Easy Move LED Poster and Ultra Slim and Lightweight Features High refresh rate ≥2880Hz. Long service time. Its life span is more than 100000hrs. Ultra slim and lightweight. Only 28kg per set, 35mm thickness. It is the most slim and lightweight led poster display compare with other factory ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.