HD P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display with 500x1000mm panels for concerts
Product Details
| Material: | Die Casting Aluminum | Light: | Nationstar |
|---|---|---|---|
| Driver IC: | ICN2038S | Usage: | Indoor Rental |
| Warranty: | 2 Years | Brightness: | 1200nits |
| Power Supply: | Meanwell | Gray Scale: | 16 Bit |
| Highlight |
indoor full color led display,indoor led billboard |
||
Product Description
HD P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display with 500x1000mm panels for concerts
P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display Description
User Friendly, Indoor Rental LED Display
Lightweight Large Format Cabinet
Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm
High Definition Indoor Display
Curvilinear, Concave, Convex
P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display Specs
| BIR-II-3 | |
| Physical Pitch(mm) | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65.536 pixels/㎡ |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 250x250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500x500x80/500x1000x80 |
| No. of Modules Per Panel (W × H) | 2x2/2x4 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64x64 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128x128/128x256 |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8/14 kg / panel |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 325 W / ㎡ |
| Max Power Consumption | 780 W / ㎡ |
| Operating Temp/Humidity | -10°-60℃/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30°-60℃/10%-60% |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display Features
Unsurpassed Color Uniformity
● Unique color calibration process
● Tight bin selection for LED wavelength
● Deep black levels, contrast ratio 4000:1

Fast Installation and Easy Maintenance
● Truss hanging and ground support both available
● Cable-less between modules
● Front and rear access
● Tools free installation

Slim, Light Weight and Quiet
● 500mmx500mm or 500mmx1000mm cabinet
● 80mm thickness, 7 KG per cabinet
● Fanless design
● 1 person job

Smart Concave and Convex
● Both 500mmx500mm and 500mmx1000mm cabinets are arc-able
● 0°-10° concave and convex degree

P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display cases

Transportation:

Company Introduction:

LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005,a world class manufacturer of
technologically advanced LED displays,it is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION product lines have include I/O rantal,I/O fixed, UHD fine pitch, transparent screen,advertising poster,foldable screen… meanwhile, based on our experienced R&D team,and comprehensive management , we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
FAQ:
Q1:How to choose a proper led screen for your need?
A:You just need to think of 3 simple questions when you choose a led screen by yourself.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental use(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation(to be installed in one place forever)?
3.what is the appoximate size of the led screen you would like to purchase?
Q2:Which pixel pitch should i choose?
A:There are many different pixel pitch from 1.667--20,25,30mm, there is a roughly principle-usually small pixel(1.667mm-10mm) used for indoor led screen, bigger pixel (10mm-30mm) used for outdoor led screen(for example high way huge advertisement).
Q3:Which control system should i choose?
A:There is both synchronous and asynchronous control system for led screen on the market,for big size led screen(usually more than 20sqm) need to use synchronous control system,below 20sqm it's up to you to use syn or asyn.But asyn control system's refresh rate is much lower than sync control system and for asyn control system, you can choose to use wifi,3G,4G etc wireless control.
Q4:How to pay?
A:We accept L/C, T/T bank, or paypal or westerunion.
Q5:How to ship?
A:It is optional and we respect customer's choice. You can choose to ship by air cargo, by internation express company, or by sea according to your goods weight and volume and the delivery time you need.
Q6:How to install it after i received it?
A:We will offer you the drawing to guide you for installation, we could also offer steel drawing, software set up drawing or photo or send our engineer fly to you for help if needed.
Product Highlights
HD P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display with 500x1000mm panels for concerts P3.91 SMD2121 Indoor Rental LED Display Description User Friendly, Indoor Rental LED Display Lightweight Large Format Cabinet Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm High Definition Indoor Display Curvilinear, Concave, Convex ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.