HD P4.81 Full Color Indoor Led Billboard 500x500mm Cabinet For Entertainment Events
Product Details
| Module Dimensions (WxH) (mm): | 250x250 | Pixel Configuration: | SMD 2121 |
|---|---|---|---|
| Panel Dimensions (mm): | 500x500/500x1000 | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Lamp: | Nation Star/ Kinglight | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Processing: | 16 Bit | Refresh Rate: | >1920 Hz |
| Highlight |
led publicity screens,indoor led billboard |
||
Product Description
HD P4.81 Full Color 500x500mm Cabinet Indoor LED Display For Entertainment Events
Products features
1. Use high-quality LED lamp
with high efficiency luminescence, decreased attenuation of brightness, high stability and reliability.
All electronics and components are using class A rank to match up all EU standards, while price is designed for high cost effective for those resellers and end users who need money back fast.
2. Most high cost performance product
Curve-able, 500x500 / 500x1000mm capatible, fully front accessible

3. Ultra Thin Design
only 80mm , with fast locks design only 4 steps then you can easily assemble or dismantle the screen. Absolutely the best solution for your rental business .
4. Easy installation & Maintenance
Special structural design that helps you to install the screen on ground without any tools.
You can remove the modules diagonally for maintenance easily.
5. Very portable
Only 8KG for 500*500mm panel , 14 KG for 500*1000mm panel, perfect to be used in different places often.

Parameter
| BIR-III-4 | |
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250/250*500 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 52*52 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 104*104/ 104*208 |
| Single Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Average Power Consumption | 64/128W/panel |
| Max Power Consumption | 192/384W/panel |
| Brightness | 1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Pruduct details
Widely Viewing Angle.
Horizontal / Vertial : 160° / 140° , Give you great HD visual enjoyment

High gray, High Contrast
Every color's gray scale reach to 65536 level and the contrast can be as high as 1000:1. Pictures are great and clear with vivid color.
High Refresh Rate
The refresh rate can be more than 1800Hz. It has great dynamic expressiveness.

Our Promise
24 hours response for your inquiry.
7 days per week to help you.
120 hours aging test.
365 days after serbice support.
All lifetime guarantee and free charge within two years.
OEM&ODM, CUSTOMIZED DESIGN SERVICE,
Patent right protection and distributorship protection.

FAQ:
1. I would like to ask you if it's possible to have my logo on the product.
A: We hope you know that our company perfectly support customized logo service. But, we also hope you know that it's an extra-service,so a little bit extra service fee is needed.
2. How could I buy the products I need if there is no price in the website and could I get some samples first?
A: You can send your inquiry to us about the products you need,our sales will reply you within 24 hours to help you make the order.We welcome sample order to test and check quantity.
3. How to choose a proper led screen for your need?
You just need to consider three simple questions when you choose a led screen.
1.Will you use it indoor or outdoor?
2.Is it for rental usage(need to be moved from one place to another place very often) or for fixed installation (to be installed in one place forever)?
3.What is the approximate size of the whole led screen you would like to purchase?
Product Highlights
HD P4.81 Full Color 500x500mm Cabinet Indoor LED Display For Entertainment Events Products features 1. Use high-quality LED lamp with high efficiency luminescence, decreased attenuation of brightness, high stability and reliability. All electronics and components are using class A rank to match up ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.