SMD2121 Indoor Advertising Led Display Screen , P4.81mm Led Video Panel Rental
Product Details
| Pixel Configuration: | SMD2121 | Refresh Rate: | >1920 Hz |
|---|---|---|---|
| Panel Material: | Die-Casting Aluminum | Sigle Cabinet Weight: | 7/ 13kg/ Panel |
| Contrast Ratio: | 4000:1 | Servicing: | Front / Rear |
| Colours: | 281 Trillion | Processing: | 16 Bit |
| Highlight |
indoor full color led display,indoor led billboard |
||
Product Description
Hot-sell Stable Performance P4.81mm Indoor Rental LED Display With Lightweight
Products features
1. Jointed correctly, being installed & dismounted by one person without tool.
2. Lightweight. Convenient in transporting and installing & saving labor cost, suitable for flow shows.
3. Low consumption, stable performance, highly durable
4. Die-Casting Aluminum. excellent heat dissipation. Back of cabinet is exposed to release heat, the power supply and card uniformly distributed to help thermal effect.
5. Special fast lock design allows seamless assembling.

Parameter
| BIR-I-4 | |
| Physical Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250/250*500 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 52*52/ 52*104 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 104*104/ 104*208 |
| Single Cabinet Weight | 7/13kg/panel |
| Average Power Consumption | 60/120W/panel |
| Max Power Consumption | 110/400W/panel |
| Brightness | 900-1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Pruduct details

With unique and market-leading seamless technology, Bako Vision 4.8mm effective control the video wall face precision down to 0.05mm. Your image & video will look more smooth, fluent and harmonious.
High refresh, high gray level.
The high-refresh IC chip used in the cabinet configuration makes display effect more delicate and realistic.

Front service
The modules, power supplies and receiving cards also can be replaced from front, without spending time on removing screws, maintenance will be 90% faster than back service.

Fast assembling & disassembling
No tools are required for installation of screen.

Dual data connection
There is optional data connecting port on cabinets under rear box, you can use it if
standard one fails.

500*500/ 500*1000 cabinet,80mm tickness, 7kg per cabinet
Fanless design
Packing detail

Product process

About us
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.

FAQ:
Q1:Can you tell me why I should choose your company ?
A1:Concentration makes professional .Professional achieves successful .
Our Bako vision have 14 years professional led technical experience .we have our own factory, we are largely expanding our international market.From 2005 to 2019, we only do LED .Now and In the future, we still do LED.We can cooperate from trail order to establish trust step by step .
Q2:What's the warranty of your LED Display ?
A2: 2-5 years warranty .and 100,000hrs life span.During the warranty period ,we can offer you related after-sales service. Our professional engineering team are ready for your question during 6:00-23:30.
Q3: What's your payment term? How long is your delivery time ?
A3: We accept T/T ,L/C,Paypal ,Western Union ,Money Gram, and Cash .At least 30-50 % deposit in advance, and the balance should be paid before delivery.Our average Production time is 7-15 working days after receiving the deposit.If your order is rapidly urgent ,we can arrange your order firstly.
Q4:Can you visit our factory in China?
A4:Usually except our staff,other persons are not allowed to visit the factory,as you know it is not good for workers to produce intently.But,of course,our factory is open to our customers,very welcome to visit us,and the person who is responsible will guide you to scan the workshop every step,you will know the rough producing situation,then you will be trustfull to us.Business is long time cooperation.Trust is the most important between each other.I think we can not only do business together,but also can be good friends.The future is belonging to both of you and us.
Product Highlights
Hot-sell Stable Performance P4.81mm Indoor Rental LED Display With Lightweight Products features 1. Jointed correctly, being installed & dismounted by one person without tool. 2. Lightweight. Convenient in transporting and installing & saving labor cost, suitable for flow shows. 3. Low consumption, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.