Indoor Rental LED Display Cable-Less Front & Rear Access Cabinet P3.91 Nationstar Screens for Big Stage Events
Product Details
| Pixel Pitch: | P2.604, P2.97, P3.91, P4.81 | Module Size: | 250x250mm, 250x500mm |
|---|---|---|---|
| Cabinet Size: | 500 X 500 X 80mm / 500 X 1000 X 80mm | Cabinet Material: | Die-casting Aluminum |
| Refresh Rate: | 3840Hz | Brightness: | 900-1,200 Nits |
| Average Power Consumption: | 350 W/m2 | Max. Power Consumption: | 780 W/m2 |
| Life Span: | 100,000 Hours | Usage: | Indoor |
| Highlight |
indoor full color led display,indoor led billboard |
||
Product Description
Indoor Rental LED Display Cable-Less Front & Rear Access Cabinet P3.91 Nationstar Screens for Big Stage Events
Rental LED Display Features
1.Magnet modules, save your labor cost

2. Standardized design, optional of 500*500mm or 500*1000mm cabinet size.

3. Multiple application of satge shows

Big Video Wall Parameters
| Model | BIR -III-2X |
| Pixel Pitch | 2.6 mm |
| Pixel Density | 147,456 px/m² |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Module Dimension | 250*250 |
| Cabinet Dimension | 500*500/500*1000 |
| Cabinet Resolution | 192*192/192*184 |
| Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Cabinet Material | die-casting |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Processing | 14-16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Power Consumption(avg.) | 64/128 w/m² |
| Power Consumption(max.) | 192*384 w/m² |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1920Hz |
| Power Supply | AC 110/220±10% |
| Temperature(operating/storage) | -10~60°C/-30~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH/10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | 100,000 Hours |
| Service | Front/Rear |
| IP rate | IP40 |
6 Reasons Why You Need a Indoor Rental Screen

1. It has high-quality display - A Rental LED screen/Wall features the best quality in terms of resolution and crispness of the images. Its brightness is calibrated to provide a clear and crisp image. And since it is bright enough, you don’t have to worry if your wedding reception is indoors or outdoors, as guests will be able to watch clearly, in any venue.
2. New Form of Entertainment – Aside from it being a medium for your video, a rental LED screen/wall can also serve another purpose. It can serve as an interactive display for your guests/audiences/clients. You can use it to display information like say a countdown timer, a special announcement or other useful information which really catch the attention of guests/audiences/clients.
3. Adjusts Size – The beauty about LED walls is that it is adjustable and customizable. You won’t have to worry whether or not the LED wall will fit the location. LED walls can be built according to the size required. LED technology is continually improving, the curved LED wall is now available. Curved LED walls have better display as guests will be able to see the images clearly no matter which angle they are watching it from.
4. It's User Friendly – LED screens or walls might look complicated but they are very easy to use. You might worry that the person assigned to operate the videos or get overwhelmed with this kind of technology, but it is very user friendly even though it offers a bunch of features. The good thing about LED screens/walls is that you will always have different connection options to choose from, such as DVI, HDMI, VGA and HD-SDI, ect...
5. It Creates a Front - Row Exprience for All
6. It Adds a Certain Luxurious Feel to Your Party/Wedding/Concert, etc..
About Bako Vision

- Over 10 Years Experience on LED Display Screen Manufacturing in China.
- 3 Years High Quality Warranty Provided.
- Global Quality Standard with CE, EMC, ROHS, ETL, UL, FCC, ISO9001 Certificated.
- Overseas Customer in 120+ Countries in The World.
- Full Capable to Provide the Tailor Work of OEM, ODM.
Product Highlights
Indoor Rental LED Display Cable-Less Front & Rear Access Cabinet P3.91 Nationstar Screens for Big Stage Events Rental LED Display Features 1.Magnet modules, save your labor cost 2. Standardized design, optional of 500*500mm or 500*1000mm cabinet size. 3. Multiple application of satge shows Big Video ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.