P4.81 Indoor Rental LED Display Flexible Screen Curved 43264/㎡ Pixel Dimension
Product Details
| Pixel Pitch: | P4.81 | Pixel Dimension: | 43264/㎡ |
|---|---|---|---|
| Input Voltage: | AC 110/220±10% | Temperature: | -20~50℃ |
| Brightness: | >1200 Nits | Pixel F>1200nitsailure: | <0.0003 |
| Application: | Live Events Led Display,concert | Warranty: | 2 Years |
| Highlight |
indoor full color led display,led publicity screens |
||
Product Description
P4.81 Indoor Rental LED Display Flexible Screen Optional of Curved
Specification
| Model | BIR-I-4.81 |
| Pixel Pitch | 4.81mm |
| Pixel Density | 43264 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm/500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 128*128px/128*256px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity (operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |



Services
1) We can offer customization service for customized products and can provide onsite installation and testing service.
2) We provide 2 years warranty and free repair service for our products sold.
3) We also provide free training to customers' engineer.
4) Regarding the production of products, from raw materials to every process, we have strict production and testing process to ensure that our products under the quality inspection system standards.
5) At the same time,we have an aging testing of 72 hours as well as waterproof test of outdoor led display to ensure the high quality of the product.

Tips
1) Payment: We accept the L/C, T/T, Western Union.
2) Shipment: We will ship within 30 working days after you placed the order, but the specific delivered time will be affected by the shipping company and shipping details.
3) Package: We usually pack the product in a wooden box or flight case.
Product Highlights
P4.81 Indoor Rental LED Display Flexible Screen Optional of Curved Specification Model BIR-I-4.81 Pixel Pitch 4.81mm Pixel Density 43264 pixels/m2 LED Type SMD2121 LED Configuration 1R1G1B Cabinet Dimension 500*500mm/500*1000mm Cabinet Resolution 128*128px/128*256px Cabinet Weight 8kg(13kg) Cabinet ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.