Seamless Indoor Rental Led Display HD P2.6mm 1200 Nits Stage Die Casting Aluminum
Product Details
| Brightness: | >1200 Nits | Pixel Configuration: | SMD2121 |
|---|---|---|---|
| Refresh Rate: | >1920 Hz | Panel Material: | Die-Casting Aluminum |
| Sigle Cabinet Weight: | 8/ 14kg/ Panel | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Colours: | 281 Trillion | Life Span: | 100,000 Hrs |
| Highlight |
led publicity screens,indoor led billboard |
||
Product Description
HD P2.6mm Stage Die-casting Aluminum Seamless Indoor Rental Led Display
1. High refresh rate with NOVA control system,no scaning line when photographed
2. Ultra-thin and Super-light: only 8Kg for 500x500mm panel , 14 KG per cabinet of 500mmW*1000mm
3. Good thermal design, excellent heat dissipation even no fan installation
4. Seamless connection.Signal backup and power backup.
5. Fast locks design, cabinets can be easily assemblied in 7 seconds, it can reduces the labor cost.

Parameter
| BIR-III-2X | |
| Physical Pitch | 2.6mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 147,456 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 96*96 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 192*192/192*384 |
| Single Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Average Power Consumption | 64/128W/panel |
| Max Power Consumption | 192/384W/panel |
| Brightness | >1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
Product features

Pruduct details

Curve design, 0°-10° concave and convex degree.
Back bracket, mainly used as a support


Many detail design mainly protect the led light.
High refresh rate
Our led display with 16 bit graycale, better than normal diaplay's graycale, picture vivid and vivid.

Packing / Freight case

Application Widely

Widely use Stage rental, shopping mall,DJ touring, theme resort, car show, fashion store, house of worship,night club and so on.
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.

Why choose BAKOVISION?
1. Strict processing procedures makes perfect product. Every production procedure, we have QC to check the quality;
2. more than 10 years experience in led display industry, we have most talented engineers to design best products for our clients;
3. Top quality machines to make top quality products;
4. Most competitive price make our led displays are afordable;
5. "Customer first" is our belief. We promise to offer best products with good service for our clients
Product Highlights
HD P2.6mm Stage Die-casting Aluminum Seamless Indoor Rental Led Display 1. High refresh rate with NOVA control system,no scaning line when photographed 2. Ultra-thin and Super-light: only 8Kg for 500x500mm panel , 14 KG per cabinet of 500mmW*1000mm 3. Good thermal design, excellent heat dissipation ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.