Small Pitch P3.91 Indoor Rental LED Display Full Color High Resolution 900-1200 Nits
Product Details
| Sigle Cabinet Weight: | 7/ 13kg/ Panel | Refresh Rate: | >1920 Hz |
|---|---|---|---|
| Pixel Configuration: | SMD2121 | Brightness: | 900-1200 Nits |
| Anel Material: | Die-Casting Aluminum | Processing: | 16 Bit |
| Colours: | 281 Trillion | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
led publicity screens,indoor led billboard |
||
Product Description
High Resolution Small Pitch P3.91 Full Color Indoor Rental Led Screen
Main features
1. Die-cast aluminum cabinet, excellent thermal efficiency. light and thin, easy to handle, install and remove.
2. Cabinet Size: 500mm*500mm. Fast locks design, cabinets can be easily assemblied in 7 seconds.
3. Magnetic modules, front access, Truss hanging and ground support both available.
4. Easy to maintenance.Adopting modular design, an assembled cabinet can install and disassemble quickly and easily.
5. Fast lock design, it can reduces the labor cost.
Parameter
| BIR-I-3 | |
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250/250*500 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*64/64*168 |
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) | 128*128/128*256 |
| Single Cabinet Weight | 7/13kg/panel |
| Average Power Consumption | 60/120W/panel |
| Max Power Consumption | 110/400W/panel |
| Brightness | 900-1200 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Operating Temp/ Humidity | -10ºC-60ºC/10%-60% |
| Storage Temp/ Humidity | -30ºC-60ºC/10%-60% |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |

Pruduct details


Ground stacking beam
Hanging bar
Ground and hanging both available.

High refresh rate
Our led display with 16 bit graycale, better than normal diaplay's graycale, picture vivid and vivid.
The vedio quality of indoor P3.91 LED display
Image quality is exquisite, nonlinear correction technology, graphics exquisite and clear; Clear vivid image quality even in direct, full-on sunlight to ensure you attracts more audience to get short ROIof your LED display screen's investment.

Main Export Markets:
- North America
- South America
- Europe
- Asia
- Mid East/Africa
- Pacific

Product line

Application Widely

Widely use Stage rental, shopping mall,DJ touring, theme resort, car show, fashion store, house of worship,night club and so on.
About us
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.

Our Service
1) Reply your inquiry in 24 working hours.
2) Customized design is available,OEM & ODM are welcomed.
3) Exclusive and unique solution can be provided to our customer by our well-trained and professional engineers and staffs.
4) Special discount and protection of sales area provided to our distributor.
5) Warmly welcome your visit in our company if available.
6) . Warranty
(A) We provide warranty of all components for 24 months. During this time, we will replace or repair our goods for free if there is something wrong with them.
(B) We will provide maintenance for a lifetime and charge for the raw materials only.
7) Technology Training
(A) We provide the technology training for free, which contains the operation training and maintenance training in the factory.
(B) We will send our engineers to your country by negotiation.
Product Highlights
High Resolution Small Pitch P3.91 Full Color Indoor Rental Led Screen Main features 1. Die-cast aluminum cabinet, excellent thermal efficiency. light and thin, easy to handle, install and remove. 2. Cabinet Size: 500mm*500mm. Fast locks design, cabinets can be easily assemblied in 7 seconds. 3. ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.