High Definition Indoor Rental LED Display P3.91 Full Color 1200 Nits Brightness
Product Details
| Physical Pitch: | 3.91mm | Brightness: | >1200 Nits |
|---|---|---|---|
| Tube Chip Color: | Full Color | Led Chip: | Nation Star |
| Refresh Rate: | >1920 | Module Resolution: | 64*64 Dots |
| Contrast Ratio: | 4000:1 | Panel Material: | Die-casting Aluminum |
| Highlight |
indoor full color led display,led publicity screens |
||
Product Description
P3.91 Very Popular And High Definition Indoor Rental LED Display User Friendly
BIR-III Series
●Lightweight Large Format Cabinet
●Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm
●High Definition Indoor Display
●Curvilinear, Concave, Convex

Specification
| Physical Pitch | P3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 65,536px/m² |
| Module Dimensions(W*H)(mm) | 250*250 |
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2/2*4 |
| Panel Material | Die-casting Aluminum |
| Colors | 281 trillion |
| Gray Scale | 16 bit |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Operating Temp/Humidity |
-10℃-60℃/ 10%-60% |
| Storage Temp/Humidity |
-30℃-60℃/ 10%-60% |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Single Cabinet Weight | 8/14 kg/ panel |
| IP rating | IP40/ IP21 |
| Servicing | Front/Rear |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) | 64*64 |
| Physical Resolution of Whole Set(W*H)(mm) | 128*128/128*256 |
| Average Power Consumption | 64/128 w/m2 |
| Refresh rate | ≥ 1920Hz |
| Contrast ratio | 4000:1 |
Image
Unsurpassed Color Uniformity
Tight bin selection for LED wavelength
Deep black levels, contrast ratio 4000:1

Fast Installation and Easy Maintenance
Truss hanging and ground support both available
Cable-less between modules
Tools free installation

Slim, Light Weight and Quiet
80mm thickness, 7 KG per cabinet
Fanless design
High refresh rate


The vedio quality of indoor P3.91 LED display
Image quality is exquisite, nonlinear correction technology, graphics exquisite and clear; Clear vivid image quality even in direct, full-on sunlight to ensure you attracts more audience to get short ROIof your LED display screen's investment.
Production Line

After sale service
Warranty
We guarantee all our displays, modules, parts for TWO years. During this time, we
will replace or amend all our goods for free if there is something wrong with them.We provide lifetime maintenance service and only charge for the cost of raw materials needed.We provide technology training for free, which contains operation and maintenance training of the LED screens in the factory.We also provide operation manual, software, test report and so on. Any associated CAD drawings on how to fix up the display. And some other expert suggestions will be provided for free.
Product Highlights
P3.91 Very Popular And High Definition Indoor Rental LED Display User Friendly BIR-III Series ●Lightweight Large Format Cabinet ●Cabinet 500mmx500mm or 500mmx1000mm ●High Definition Indoor Display ●Curvilinear, Concave, Convex Specification Physical Pitch P3.91mm Pixel Configuration SMD 2121 Pixel ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.