P 3.91 Stage Indoor Rental LED Display 1R1G1B Lightweight Cabinet High Refresh Rate
Product Details
| LED Configuration: | 1R1G1B | Driving Method: | 1/16 Scan |
|---|---|---|---|
| Gray Scale: | 16bit | Power Consumption: | 300w/m² |
| Pixel Density: | 111110 Pixels/m² | Pixel Failure: | <0.003 |
| Highlight |
indoor full color led display,indoor led billboard |
||
Product Description
P 3.91 Indoor Stage Rental LED Display High Refresh Rate >1920 HZ
Specification
| Model | BIR - I-3 |
| Pixel Pitch | 3.9mm |
| Pixel Density | 65,536 px/m² |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Module Dimension | 250*250 |
| Cabinet Dimension | 500*500/500*1000 |
| Cabinet Resolution | 192*192/192*184 |
| Cabinet Weight | 8/14kg/panel |
| Cabinet Material | die-casting |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Processing | 14-16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Power Consumption(avg.) | 64/128 w/m² |
| Power Consumption(max.) | 192*384 w/m² |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1920Hz |
| Power Supply | AC 110/220±10%50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -10~60°C/-30~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH/10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | 100,000 Hours |
| Service | Front/Rear |
| IP rate | IP40 |
| Certificate | CCC,CE,ETC,FCC |
Features
1. Lightweight cabinet.,convenient for transporting and installing,which saving labor cost.
2. Simple cabinet structure and smooth surface,own a nice appearance and structures.
3. Quick locking system, being installed & dismounted by one person without tool.
4. The back of the cabinet displays the indication of the operating status of the temperature and voltage.
5. High gray scale, achieving the debugging technology for nice image.
6.Module standardized design, optional of 500*500mm or 500*1000mm cabinet size.
7.Optional of pixel pitch of 2.97/3.91/4.81/mm
Details



Service:
1. We offer 24 hours online & offline service, any questions you can contact me at once.
2. We guarantee our products with good quality and best after sale service.
3. We have our own R&D and design teams, offering professional solutions for your projects, OEM & ODM is also available.
4. Our target: High Quality, Competitive Price, Professional service,
Shipment:
Delivery Method: Flight case: 4-8 unit display Panels are packaged in one case.
Delivery Time: 20-25 Working Days.
Payment Item: T/T, L/C, West Union.
Product Highlights
P 3.91 Indoor Stage Rental LED Display High Refresh Rate >1920 HZ Specification Model BIR - I-3 Pixel Pitch 3.9mm Pixel Density 65,536 px/m² LED Type SMD2121 LED Configuration 1R1G1B Module Dimension 250*250 Cabinet Dimension 500*500/500*1000 Cabinet Resolution 192*192/192*184 Cabinet Weight 8/14kg...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.