P16 7500 Nits Sports Perimeter Led Display Banner Billboard High Refresh Rate
Product Details
| Pitch: | 16mm | Cabinet Size: | 1280x960mm |
|---|---|---|---|
| Leds: | DIP346 | Power Supply: | Meanwell |
| Highlight |
stadium perimeter led display,led perimeter advertising boards |
||
Product Description
High Refresh Rate P16 7500 Nits Perimeter Led Display, Stadium Led Banner Billboard for Sports Ads
Features of perimeter display
1. Rubber mask: The rubber mask can protect football player and also protect led display itself;
2. Foam protector on the top of cabinet can also protect players ;
3. Adjustable bracket at the back of cabinet;
4. Good waterproof protection: Front is IP65 and back is IP54;
5. Good color uniformity, because we use top rate of Led;
7. Energy saving, due to we use high efficiency power supply, top rate of led, etc;
8. Double data backup: if one data cable doesn’t work, perimeter led display still can work well;
9. Easy transportation: we will make flight cases with wheels for clients. So it is convenient for transportation. We also can tailor special cart for moving perimeter led display;
9. 7,500nits brightness always available;
Specification of perimeter led display
| Pixel Pitch | 16mm |
| Pixel Density | 3,906dots/sqm |
| Color Configuration | 1R1G1B |
| LED Encapsulation | DIP346 |
| Module Size | 256mm x 256mm |
| Module Resolution | 16dots x 16dots |
| Drive Duty | Static Constant Current |
| Brightness | >8,000nits |
| Viewing Distance | 16m - 160m |
| Viewing Angle | H: 120°, V: 70° |
| Refresh Rate | 2,000HZ |
| Frame Rate | 120frame/sec |
| Grey Grade | 256levels of Each Color |
| Color Grade | 16.7M |
| Power Input | AC110V/ 220V/ 50HZ |
| Max Power Consumption | 1,600W/sqm |
| Ave. Power Consumption | 400W/sqm |
| Storage Temperature | -40℃ - +80℃ |
| Working Temperature | -20℃ - +60℃ |
| Blind Spot Rate | <1/10,000 |
| MTBF | >10,000 Hours |
| Life Span | >100,000 Hours |
| Waterproof | IP65 |
| Operating Humidity | 10% - 95% |
| Control System | Synchronous, Asynchronous |
| Operating System | Win 98, Win2000, XP, 07.etc |
| Input Source | All Format (AVI, MPEG,VOB, RM, etc) |
| Certificate | CE, LVD, RoHS |


Product Highlights
High Refresh Rate P16 7500 Nits Perimeter Led Display, Stadium Led Banner Billboard for Sports Ads Features of perimeter display 1. Rubber mask: The rubber mask can protect football player and also protect led display itself; 2. Foam protector on the top of cabinet can also protect players ; 3. ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.