USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
Product Details
| Physical Pitch: | 2.5mm | Panel Material: | Aluminum |
|---|---|---|---|
| Refresh Rate: | ≥2880 Hz | Servicing: | Front |
| IP Rating: | IP40 | Frame Rate: | 60 Fps |
| Highlight |
P2.5mm Indoor LED Poster,No Bezel Indoor LED Poster |
||
Product Description
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
BP Series
Product Specification
| BP-2.5 | |
| Physical Pitch | 2.5 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2020 |
| Pixel Density | 157,464pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H)(mm) | 280x210mm |
| Panel Dimensions (mm) | 1897*571mm |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 2 × 9 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 108X81 |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 26kg |
| Processing | 16 bit |
| Colors | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4000: 1 |
| Average Power Consumption | 250 W/ Set |
| Max Power Consumption | 750 W / Set |
| Brightness | 1,000 nits |
| Refresh Rate | ≥3,840 Hz |
| Vertical Viewing angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| IP Rating (Front/Rear) | IP40 |
| Frame Rate | 60 fps |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| Brightness level | Manually/Auto/Programmable |
Product Feature

Multi-application
Applied in shopping mall, meeting room, control center, airport, station, super market, canteen and restaurant. Can be used as → Advertising platform;
→ Urgent information, instant message release
→ Publicity platform, brand model window
→ Shopping guide information, supporting service information release
Simple and Easy Maintenance
→Simply assembled
→Magnetic modules for front access

Multiple and Fast Installation
Suitable for lifting, wall-mounting,floor-standing and creative installation like inclined struct installation.

Packaging

COMPANY INTRODUCTION
Shenzhen LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, is SHENZHEN BAKO LTD holding end professional customers among domestic and overseas markets.
Do not be hesitate to contact us if you have any quiry!

Product Highlights
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.