P2.97/P3.91 Outdoor Rental LED Display Waterproof High Refresh Rate 3840hz
Product Details
| Pixel Pitch: | 2.97mm/P3.91mm/P4.81mm | Panel Material: | Die-casting Aluminum |
|---|---|---|---|
| Processing: | 16 Bit | Refresh Rate: | >1920 Hz/3840Hz |
| Brightness: | >5000 Nits | Servicing: | Front/Rear |
| Colors: | 281 Trillion | Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Highlight |
Product Description
P2.97/P3.91 Outdoor Rental LED Display Waterproof Feature
Cost Efficient,
P2.97/P3.91 Outdoor Rental LED Display Cases
Our Service
1.Pre-sale service:
Reply enquiries in 24 hours.
Market research and forecast for customer.
Provide unique and professional solutions based on customer's requirement
Data sheet and samples offer.
Other services, such as special packing design, factory visiting and so on.
2.In-sale service:
Tracking report in producing.
Quality test report for every order.
Photos and videos as per customer's requirement.
Free spare parts.
3.After-sale service:
Lifetime free maintenance and upgrade.
Customer satisfaction tracking report.
Free technician training.
Special service for big project, such as stadium, exhibitions, squares and so on.
COMPANY INTRODUCTION
Do not be hesitate to contact us if you have any quiry!
FAQ
Q1. Do you provide samples?is it free or extra?
Q2.How to order?
We need to know the following information for your order before sending you PI.
2)Delivery time required.
3)Shipping information-Company name,Street address,Phone&Fax number,Destination sea port.
4)Forwarder's contact details if there's any in China.
Q3. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes,we offer 2-5 years warranty to our products.
Product Highlights
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)