Outdoor Perminant Install LED Video Wall Advertising LED Display Screen IP65 Waterproof
Product Details
| Physical Pitch: | 8mm | Pannel Material: | Steel/Aluminum |
|---|---|---|---|
| Servicing: | Front/Rear | Viewing Angle: | 160°/140° |
| Refresh Rate: | >1920Hz | Contrast Ratio: | 2000:1 |
| Brightness: | >6500nits | IP Rating(Front/Rear): | IP65/IP54 |
| Highlight |
6500nits LED Video Wall,Waterproof Aluminum LED Video Wall,IP65 Advertising LED Display Screen |
||
Product Description
IP65 Waterproof Perminant Install LED Video Wall Advertising LED Display Screen for Outdoor
LED Billboard Quick Details:
1, Pixel Pitch: 8mm.
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
3, Gray Scale: 16bits.
4, Cabinet size: Customized
5, Cabinet weight:40kg/Sqm.
6, Warranty: 2years.
7, Recommended minimum viewing distance: 10m.
LED Billboard Application:
Bako Vision outdoor led billboards are widely installed on poles, single pole-mounted, dual pole-mounted, or tri-pole mounted, doing advertisement or broadcasting for airport, bus station, railway, government, school, shopping mall, public places, advertising media and so on.
LED Billboard Features:
1, High IP Rating IP65, good waterproof and dust resistance, suitable for every condition.
2, Wide viewing angle 160° for broader reach, seamless in all direction with same image quality output, suitable for large gatherings.
3, High brightness from 4,000nits to 6,000nits, visible from every direction even face to direct sunshine.
4, Good heat dissipation with fans and using meanwell power supply, long lifespan.
5, High fresh rate up to 2,000Hz, high contrast to 2,000:1, vivid color.
6, With Bako Vision Energy Saving technique, the power consumption reduce from 360W/Sqm to 90W/Sqm. If you install a 10 Sqm screen and light it for 15 hours per day. Then there will consume 19,710 Kw/h one year if you use old product, then if you use our energy saving screen, then there only consume 4927.5 Kw/h one year, it saves 14782.5 Kw/h one year. This can save lots of your energy cost.
LED Billboard Specification:
| Physical Pitch | 8mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 15,625 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 320 x 320 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 x 960 x 150 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 3 x 3 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 40 x 40 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 120 x 120 |
| Panel Material | Steal / Aluminum |
| Weight (kg/Sqm) | 40 |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360 W / Sqm |
| Max Power Consumption | 900 W / Sqm |
| Average Power After Energy Saving | 90 W /Sqm |
| Max Power After Energy Saving | 230 W /Sqm |
| Brightness | >5,000 nits |
| Refresh Rate | 1,920 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 50ºC / 10% - 90% |
| Storage Temp/Humidity | -20ºC - 50ºC / 10% - 90% |
| Scan Method | 1/10 Scan |
Energy Saving LED Billboard Case


Our services
Pre-production
- Get complete requirements of clients.
- To do a thorough analysis.
- Offer a most reasonable and scientific solution.
- Customized design.
In production
- Producing progress updating for clients.
- Particular installation CAD and design diagram for clients.
After service
- 2 years free maintenance.
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers.
- Free training for customers in factory.
- Our engineer online guide if needed.
Product Highlights
IP65 Waterproof Perminant Install LED Video Wall Advertising LED Display Screen for Outdoor LED Billboard Quick Details: 1, Pixel Pitch: 8mm. 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 3, Gray Scale: 16bits. 4, Cabinet size: Customized 5, Cabinet weight:40kg/Sqm. 6, Warranty: 2years. 7, Recommende...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.