5500nits Outdoor Rental LED Display 75W SMD P3.91 Kinglight Lamp
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Cabinet Size: | 500 X 500mm / 500 X 1000mm |
|---|---|---|---|
| Weight: | 9 / 14 Kg/Panel | Warranty: | 2 Years |
| Brightness: | >5500nits | Certification: | CE,UL,FCC,ISO9001 |
| Highlight |
5500nits Outdoor Rental LED Display,75W SMD Outdoor Rental LED Display,Kinglight Lamp Waterproof Rental LED Display |
||
Product Description
Waterproof Outdoor Rental LED Display Screen P3.91 Kinglight Lamp Inventory in Frankfurt
Rental Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch:3.91mm.
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
3, Digital Process: 16bits.
4, Standard cabinet size: 500 x 500 x 80mm, 500 x 1000 x 80mm, cabinet weight: 9/14 kg/Panel.
5, Warranty: 2years.
6, Recommended minimum viewing distance: 4m.
Rental Screen Description:
Bako Vision outdoor rental led screen pixel include 3.91mm, 4.81mm, 5.95mm, 6.25mm, within these pixels, 3.91mm, 4.81mm are the most hot-selling and highest cost-effective series.
Rental Screen Application:
Bako Vision outdoor led electronic video display are widely installed on poles, single pole-mounted, dual pole-mounted, or tri-pole mounted, doing stage performance, wedding, car show etc.With Bako Vision special design, we can make this screen as dual purpose as interactive floor screen.
Rental Screen Features:
1, High IP Rating IP65, good waterproof and dust resistance, suitable for every condition.
2, Wide viewing angle 160° for broader reach, seamless in all direction with same image quality output, suitable for large gatherings.
3, High brightness from 6,000nits to 9,000nits, visible from every direction even face to direct sunshine.
4, Good heat dissipation with fans and using meanwell power supply, long lifespan.
Rental Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80mm / 500 x 1000 x 80mm |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 75W /panel |
| Max Power Consumption | 225 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -20℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Storage Temp/Humidity | -30℃ - 60℃ / 10℃ - 60℃ |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥6,000nits |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP54 |
| Certification | CCC, CE, ETL, RoHS |
Rental Screen Case:









FAQ
Q1: What's the warranty of your LED Display Screen ?
A1: We have a 2-year warranty for our led display screen, and 100,000 hours life span of the led lamps.
Q2: What about your pre-sale service and post-sale service?
A2: For pre-sale service: We have a professional sales team and a 12 years technical team who are willing to answer your question 24/7. We can offer a whole complete solution for your project!
For post-sale service: We can instruct you how to use, adjust the screens, and change the boken modules with spare parts.
Also, we can send technicals to your country to solve problems. Mostly, our led display will not have big problems within warranty time!
Q3: Whats your payment term? How long it takes to delivery?
A3: We accept T/T and L/C, For both T/T and L/C, At least 30% deposit in advance, and the rest 70% before delivery.
Our average Production time is 16 days, after receiving the deposit.
Q4: What's the control system?
A4: For synchronization control: We use Nova, Linsn Or Colorlight control system.
For asynchronous control: We use Onbon, or Xixun control system.
Q5: How can you ensure the led display product quality?
A5: Our led display screen quality is our core competence, for 14 years, what we rely on.
We have each stardard process to make quality products.
If any quality failures within warranty time, we will refund you by email.
Product Highlights
Waterproof Outdoor Rental LED Display Screen P3.91 Kinglight Lamp Inventory in Frankfurt Rental Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch:3.91mm. 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 3, Digital Process: 16bits. 4, Standard cabinet size: 500 x 500 x 80mm, 500 x 1000 x 80mm, cabinet weight: 9/14 kg...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.