High Definition P3.9mm Light Weight LED Display Rental Board
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 65,536 Pixels/㎡ |
|---|---|---|---|
| Cabinet Size: | 500 X 500mm / 500 X 1000mm | Warranty: | 2 Years |
| Cabinet Weight: | 8 / 14 Kgs/cabinet | Refresh Rate: | >1,920 Hz |
| Highlight |
P3.9mm Light Weight LED Display,1920Hz LED Display Rental,P3.9mm High Definition LED Display |
||
Product Description
High Definition P3.9mm Light Weight LED Display Rental Board
P3.9mm Indoor Led Display Board Full Color Light Weight 2 Years Warranty High Definition
Indoor Rental Led Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch: 3.91mm.
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°
3, RGB full color: 281trillions.
4, Digital process: 16bits.
5, Recommended minimum viewing distance: 4m.
6, Cabinet dimension: 500x500mm and 500x1000mm.
Rental Led Screen Features:
Wireless Data and Power Connection
Unique design, quick and clean look, wireless yet stable data and power connection method
Adjustable Angle Lock, Flexible Stage Design
Arc-shaped connection available, with angle adjustment device, concave and convex 10 degrees of adjustment as you wish for different stage.
Light Weight Cabinet Design, One Man Operation
Weight only 8kg, easy to handle. Die cast aluminum cabinet, perfect splicing without gaps. Fast locking makes assembly and disassembly extremely easy. High-quality plugs ensure reliability.
Front Maintenance Magnetic Module
Snap-in quick disassembly design, maintenance and installation is more efficient and convenient.
Absolute 4K HD Display Visual Effects
High contrast 3000:1 and HD 4K perfect picture quality, bring you absolute visual enjoyment.
easily attract attention, greatly enhance the value of advertising.
Indoor Rental Led Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD2121 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/Square Meter |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8 / 14 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 5,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 64 /128 W /panel |
| Max Power Consumption | 192 /384 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥1,200nits |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 40 / IP 21 |
Indoor Rental Led Screen Case:





FAQ
Q1. Are you trading company or manufacturer?
A: We are a professional led screen manufacturer located in Shenzhen since 2005.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. Do you provide samples ? is it free or extra?
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the sample cost and the courier cost.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, sample needs 20-25 days, mass production time needs 25-30 days for order quantity more than.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by Sea, it need about 30 days, we also support DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive.
Q6. Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 years free warranty to our products.
Q7: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Product Highlights
High Definition P3.9mm Light Weight LED Display Rental Board P3.9mm Indoor Led Display Board Full Color Light Weight 2 Years Warranty High Definition Indoor Rental Led Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch: 3.91mm. 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140° 3, RGB full color: 281trillions. 4, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.