3.91 Outdoor Rental LED Display Waterproof LED Video Wall Rental Display Screen
Product Details
| Pixel Pitch: | P3.91/P4.81/P5.95/P6.25mm | Leds: | Kinglight |
|---|---|---|---|
| Panel Material: | Die-Casting Aluminum | Controller: | Nova |
| Brightness: | >60,00 Nits | Colours: | 281 Trillion |
| Highlight |
3.91 Outdoor Rental LED Display,6.25mm Outdoor Rental LED Display,6.25mm outdoor rental led screen |
||
Product Description
3.91 Outdoor Rental LED Display Waterproof LED Video Wall Rental Display Screen
Full Color High Brightness Outdoor Rental Led Display Features
- Slim, light weight and quiet, easy to carry
- Deep black levels, contrast ratio 4000:1,The picture is clearer
- Operating temp/ humidity -20℃-60℃/ 10℃-60℃
Parameter
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density |
65,536 pixels/m² |
| Physical Resolution of Module(W*H)(mm) |
64*64/ 64*128
|
| Physical Resolution of Panel(W*H)(mm) |
128*128/ 128*256
|
| Module Dimensions(W*H)(mm) |
250*250/250*500
|
| Panel Dimensions(mm) | 500*500*80/500*1000*80 |
| NO. of Modules Per Panel (W*H) | 2*2 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Colors | 281Trillion |
| Processing | 16 Bit |
| Single Cabinet Weight | 9/15kg/panel |
| Average Power Consumption | 75/150W/panel |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | >60,00 nits |
| Viewing Angle | H:160°/ V:140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front/Rear |
| IP Rating(Front/Rear) | IP 40/IP21 |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
Product details





Case

Company
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION main markets are among America, Europe, Middle East and Asia, all of our products are certificated by RoHS,CCC,CE,FCC,ETL,UL. Standing firmly by quality, winning firmly by proficient, in the past years of development, BAKO VISION continuous growth and brand positioning are all relied onto the long term partnership with variety channel customers over 120+ countries.
After Sale Service
Pre-producing
- Get complete requirements of clients.
- To do a thorough analysis.
- Offer a most reasonable and scientific solution.
- Customized design.
In producing
- Producing progress updating for clients
- Particular Installation CAD and Design Diagram for clients.
After service
- 2 years free maintenance
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers
- Free training for customers in factory
- Local Partner Installation Service
Product Highlights
3.91 Outdoor Rental LED Display Waterproof LED Video Wall Rental Display Screen Full Color High Brightness Outdoor Rental Led Display Features Slim, light weight and quiet, easy to carry Deep black levels, contrast ratio 4000:1,The picture is clearer Operating temp/ humidity -20℃-60℃/ 10℃-60℃ ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.