LED Dance Floor Screen Stage Rental LED Display Waterproof Interactive IP65
Product Details
| Product: | P3.91 Indoor Rental Floor Screen | Material: | Die-casting Aluminum |
|---|---|---|---|
| IP Rating: | IP 65 | Refresh Rate: | 1920Hz |
| Cabinet Dimension: | 500x500mm, 500x1000mm | Pixel Configuration: | SMD1921 |
| Brightness: | 4000 CD/sqm | Service: | Front / Rear Service |
| Highlight |
1920Hz Stage Rental LED Display,SMD1921 Stage Rental LED Display,SMD1921 Rental LED Display |
||
Product Description
LED Dance Floor Screen Stage Rental LED Display Waterproof Interactive IP65
LED Dance Floor,
Height Adjustable
Quick and Easy Installation
Ultra Wide Viewing Angle
Adapt to Multifarious Ground
IP65 Waterproof
Outdoor Rental LED Display Features:
Standard Modular Design
Standard module design :250mm x 250mm
Seamless connection
PC material mask with highly scratch-resistant
High Bearing Capacity
Bearing capacity uo tp 1.8 tons per square meter
Height adjustable, adapt to multifarious ground
Easy and Fast Installation
Cable-less between modules
Tools free installation
Easy maintencance after cabinets assembled
Unsurpassed Color Uniformity
Interactive system with inductor built-in
Quick response within 0.02s
Outdoor Rental LED Display Specifications:
| BD-3 |
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD 1921 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 250 × 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 × 1000 |
| NO.of Modules Per Panel (W × H) | 2 × 4 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64 x 128 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 128 × 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 20 kg / panel |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 300 W / m² |
| Max Power Consumption | 600 W / m² |
| Operating Temp/Humidity | -10ºC- 60ºC / 10% - 60% |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10% - 60% |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Brightness | ≥2,500 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Best Viewing Distance | 4m-60m |
| Servicing | Front |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 |
| Scan Method | 1/16 Scan |





About Us:
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
BAKO VISION contains of experienced team leaders and each of them has been working in LED display industry over 10 years. All of our R&D, Production, Sales, Technical Support depts….are running efficiently and smoothly by our great team work, moreover, delivering qualified product and offering timely pre-after service are also assured by BAKO VISION team.
BAKO VISION product lines have include UHD fine pitch, I/O rental, I/O fixed install, transparent screen, advertising poster, foldable screen, flexible screen, curtain, floor LED, perimeter display… meanwhile, based on our experienced R&D team and comprehensive management, we are always open and been proficient in breaking new model and tooling for customized solutions as well as creative products.
BAKO VISION main markets are among America, Europe, Middle East and Asia, all of our products are certificated by RoHS,CCC,CE,FCC,ETL,UL. Standing firmly by quality, winning firmly by proficient, in the past years of development, BAKO VISION continuous growth and brand positioning are all relied onto the long term partnership with variety channel customers over 120+ countries.


Product Highlights
LED Dance Floor Screen Stage Rental LED Display Waterproof Interactive IP65 17-BD.pdf LED Dance Floor, Height Adjustable Quick and Easy Installation Ultra Wide Viewing Angle Adapt to Multifarious Ground IP65 Waterproof Outdoor Rental LED Display Features: Standard Modular Design Standard module ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.