High brightness of 6000nits P8 Outdoor Fixed Led Display For Advertising
Product Details
| Panel Material: | Die Casting Aluminum | Brightness: | 6000 Nits |
|---|---|---|---|
| Servicing: | Rear | IP Rating(Front/Rear): | IP65/IP54 |
| Refresh Rate: | >1,920 Hz | Processing: | 16 Bit |
| Highlight |
6000nit Outdoor Fixed Led Display,SMD3535 Outdoor Fixed Led Display,FCC Front Service Led Screen |
||
Product Description
Front service 6000nit P8 outdoor fixed led display for advertising
P8 outdoor fixed led display Features:
1. High brightness of 5500nits makes visable under direct sunshine;
2. Front-access module makes easy maintenance;
3. Using high quality parts, like Nationstar leds, Meanwell power supply, etc
P8 outdoor fixed led display Specs:
| BOF-B-8 | |
| Physical Pitch | 8 mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 15,625 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 × 960 × 150 |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 3 × 6 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 40 × 20 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 120 × 120 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Weight(m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360 W/m² |
| Max Power Consumption | 900 W/ m² |
| Brightness | ≥6500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Servicing | Rear |
| IP Rating | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Scan Method | 1/4 Scan |
FAQ:
Q1: How could I buy the products I need if there is no price in the website?
A: You can send your inquiry to us about the products you need,our sales will reply you within 24 hours to help you make the order.
Q2: How long could I get reply of my inquiry?
A:You will get a reply within 24 hours.
Q3: What kind of warranty do you offer?
A: Different product offer different time frame warranty, but all product here we offer 2 year at least warranty.
Q4: How is the after sales service?
Q5: What kind of payment methods do you have as a manufacturer?
A: We take T/T , Western union, L/C and cash as payment term.
Q6: How long will it take to deliver goods?
A: We will start preparing goods when we get your bank receipt. The package will be shipped out in 10-15 working days after we get your payment.
Q7: What kind of packaging you offer?
A: During the packaging process, preventive measures will be taken by us to assure that the goods are in a good condition during storage and delivery.
Product Highlights
Front service 6000nit P8 outdoor fixed led display for advertising P8 outdoor fixed led display Features: 1. High brightness of 5500nits makes visable under direct sunshine; 2. Front-access module makes easy maintenance; 3. Using high quality parts, like Nationstar leds, Meanwell power supply, etc ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.