High brightness of 4500nits Double Sides P4.68 Outdoor Round Logo Sign
Product Details
| Radius: | 300mmx300mm | Pitch: | 4.68mm |
|---|---|---|---|
| IP Rate: | IP65 | Communication: | Wi-Fi, 3g/4g, USB |
| Brightness: | 4500nits | ||
| Highlight |
P4.68 Outdoor Circle LED Sign,4500nits Outdoor Circle LED Sign,45511pixels/M2 Double Sides LED Logo |
||
Product Description
High brightness of 4500nits Double Sides P4.68 Outdoor Round Logo Sign
P4.68 Outdoor Round Logo Sign Specs
| BR(Round)-4.68 | |
| Physical Pitch | 4.68mm |
| Pixel Configuration | SMD 3-in-1 |
| Pixel Density | 45,511 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 300 x 300 |
| Inner Diameter (mm) | 600 |
| NO.of Modules Per Panel (W × H) | 2 x 2 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 128 x 128 |
| Panel Material | Steel |
| Weight | 16 kg/unit |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Power Consumption | around 400 W/unit |
| Driving Method | 1/8 Dynamic Scan |
| Operating Temp/Humidity | -20°-60°/10%-95% |
| Brightness | >4,500 nits |
| Brightness Adjustment | Manual Adjustment |
| Control Method | WIFI/USB/Cloud Platform |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Working Voltage | Ac 240/100±10% 50 Hz/60 Hz |
| Viewing Angle | 120°(V)120°(H) |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating |
IP65 |
P4.68 outdoor circle logo sign dimension

P4.68 Outdoor Round Logo Sign Description
Nowadays led logo sign is becoming one the most popular media for Starbucks coffee stores, MacDonald stores, Kentucky stores, other retail chain stores, drug chain stores, etc. We have two different logo sign available: one is P4.68 outdoor logo sign with 300x300mm radius, the other is P8 outdoor logo sign with 320x320mm radius.Now we will explore what makes logo sign attractive, the main reason is like following features shows:
1. High brightness & high contrast ratio makes sharp pictures.
Max 4,500nits brightness make it still visible even under the sunshine.
While the contrast ratio is around 4,000:1, so dynamic pictures always available;
2. Easy operation, you plug in power switch then the logo sign displays video or pictures automatically;
Logo sign can be directly mounted on the wall by normal bolt.
You can deliver video to logo sign with your mobile phone, or via GPRS 3g 4g 5g, USB disk, or cloud system which can manager logo sign clusters esp. for logo sign in different cities.

3. Double sides logo with front access led modules makes maintenance easy;


4. IP65 makes completely water-proof;
5. for customs logo sign you only can show one ads, but with led logo sign you can play ads
from other clients, then you can get extra income;
Product Highlights
High brightness of 4500nits Double Sides P4.68 Outdoor Round Logo Sign P4.68 Outdoor Round Logo Sign Specs BR(Round)-4.68 Physical Pitch 4.68mm Pixel Configuration SMD 3-in-1 Pixel Density 45,511 pixels/m² Module Dimensions (W × H) (mm) 300 x 300 Inner Diameter (mm) 600 NO.of Modules Per Panel (W ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.