P10 6000nits Outdoor Mobile Led Billboard SMD2727 360W/m2
Product Details
| Led Module Size: | 320x160mm | Leds: | Nationstar |
|---|---|---|---|
| Power Supply: | Meanwell | Driver IC: | ICN2038S |
| Led Type: | SMD2727 | ||
| Highlight |
6000nits Outdoor Mobile Led Billboard,SMD2727 Outdoor Mobile Led Billboard,360W/m2 Truck Advertising LED Screen |
||
Product Description
P10 Outdoor Mobile Led Billboard Truck Advertising Screen Display with 6000 Nits
P10 Outdoor Mobile Led Billboard Truck Advertising Screen Display Features:
1) Lightweight, space-saving and labour-saving.
2) Nice appearance and simple structures.
3) Quick locking methods, no tools installation.
4) With indicator lights and backside flexible door, easy to test and maintain.
5) High brightness over 6000 nits, using at daytime.
6) IP65, waterproof.
7) High refresh rate, HD video performance.
8) Good prices and aftersales services.
Application:
The full color P6 Rental LED Display is widely outdoor rental stage screen,perfectly as mian background for various stage shows,trade shows,concerts,etc,with brilliant video quality,HD image viewing and best viewing distance. It's equipped with fast-locking system,100% no tools installation, very easy to assemble,dismantle and maintenance.
Prices are very competitive, reaching good performance with limited budget.
P10 Outdoor Mobile Led Billboard Truck Advertising Screen Display Specs
| BOF-F-10 | |
| Physical Pitch | 10 mm |
| Pixel Configuration | SMD 3535 |
| Pixel Density | 10,000 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 1280 × 960 × 150 |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 4 × 6 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 32 × 32 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 96 × 96 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Weight(m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360W/m2 |
| Max Power Consumption | 900 W/ m² |
| Average Power After Energy Saving | 90 W/ m² |
| Max Power After Energy Saving | 230 W/ m² |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥6500 nits |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Servicing | Rear |
| IP Rating | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Scan Method | 1/2 Scan |
FAQ:
Q1: Why choose us:
A1.1: Company Info: the team of bakovision have been in LED industry for almost 10 years, focusing on the led display, and have completed more than 2000 projects home and aboard,
thus we are fully experienced to provide led display solutions.bakovisiont are focusing and professional!
A1.2: R&D Team: bakovision have the R&D team with more than 8 years’ experience, and launch new products according to the customers ‘needs every year or even each quarter.
A1.3: Products: there are indoor and outdoor fixed led display screen, indoor and outdoor rental led display, creative led display such as advertising led poster, soft led display and led curtain mesh,
they are widely used for shopping mall, stage, events, conference room, church etc. meeting the demands of message display and delivery.
A1.4: Manufacturing: bakovision have strict QC control and manufacturing management process, which enable our products high quality and stable working performance.
A1.5:Service: bakovision have specialized technicians before and after sales. And strong marketing team to offer you the solutions 7/24 anytime.
Q2: What’s your payment term? How long it takes to delivery?
A3: T/T and L/C, 30% deposit in advance, and balance 70% before shipment.
Q3: What is the control system?
A3: We use Nova and Linsn control system.
Q4: How can you ensure your led display product quality?
A4: the team of bakovision have been enrolled in led display industry for almost 10 years, and professional R&D team and skilled QC team with standard process to assure quality products.
Product Highlights
P10 Outdoor Mobile Led Billboard Truck Advertising Screen Display with 6000 Nits P10 Outdoor Mobile Led Billboard Truck Advertising Screen Display Features: 1) Lightweight, space-saving and labour-saving. 2) Nice appearance and simple structures. 3) Quick locking methods, no tools installation. 4) ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.