High brightness of 5500 Nits P4 Outdoor Fixed Led Billboard Display Panel
Product Details
| Panel Material: | Steel/Aluminum | Brightness: | >6,000 Nits |
|---|---|---|---|
| Servicing: | Rear | IP Rating(Front/Rear): | IP65/IP54 |
| Refresh Rate: | >1,920 Hz | Processing: | 16 Bit |
| Highlight |
SMD1818 Outdoor Fixed Led Display,360W/M² Outdoor Fixed Led Display,5000 Nits Outdoor Led Panels |
||
Product Description
High brightness of 5500 Nits P4 Outdoor Fixed Led Billboard Display Panel
P4 Outdoor Fixed Led Billboard Display Panel Specification
| BOF-B-4 | |
| Physical Pitch | 4 mm |
| Pixel Configuration | SMD1818 |
| Pixel Density | 62,500 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 × 960 × 150 |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 3 × 6 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 80 × 40 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 240 × 240 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Weight(m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360W/m² |
| Max Power Consumption | 900 W/ m² |
| Brightness | ≥5500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Servicing | Rear |
| IP Rating | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Scan Method | 1/8 Scan |
Company introduction:
LED Vision Technology Limited , started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of technologically advanced LED displays, focusing on high end professional customers among domestic and overseas markets. BAKOVISION is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside of standard LED screens.
The advantages of LED Vision Technology Limited :
1. We are engaged in led display industry for more than 12 years;
2. Over 20,000sqm workshop with 500 skilled workers and 100 talented engineers;
3. Export to 200 countries, and 98% got positive feedback from our clients;
4. Some products won reddot award;
5. We not only offer high quality products, but also offer full package solution like offer professional solution, inspection on site, framework drawing, guidance during installation, training, 24 hours online after sales service, etc.
Features of our products:
1. Different IP rate

2. In very hot area, we make white color cabinet instead of black colour cabinet, so white cabinet absorb less heat from the sun;
3. Inside cabinet, dust-proof net is embedded, esp for installation location such as near highway, desserts area, etc;
4. Exhausted fans are embedded inside cabinet box for heat sink, since high temperature is the killer of led display;
5. For location like sea island or highway, we offer double deck cabinet, and brush more thicker layer of paint for preventing humidity;
6. For outdoor ads display, we only recommend clients of Nationstar leds, because of reliability and excellent performance;
7. Once order is fixed, we will make design of framework for our clients for reference, based on actual installation location;

8. In the middle of installation, we send engineer to guide our clients how to do installation;



Product Highlights
High brightness of 5500 Nits P4 Outdoor Fixed Led Billboard Display Panel P4 Outdoor Fixed Led Billboard Display Panel Specification BOF-B-4 Physical Pitch 4 mm Pixel Configuration SMD1818 Pixel Density 62,500 pixels/m² Module Dimensions (W × H) (mm) 320 × 160 Panel Dimensions (mm) 960 × 960 × 150 ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.