P5 SMD2727 40000 Pixels/M² 6000 Nits Mobile LED Screen
Product Details
| Led Module Size: | 320x160mm | Leds: | Nationstar |
|---|---|---|---|
| Power Supply: | Meanwell | Driver IC: | ICN2038S |
| Led Type: | SMD2727 | ||
| Highlight |
6000 Nits Mobile LED Screen,40000 Pixels/M² Mobile LED Screen,SMD2727 Truck Mounted Led Display |
||
Product Description
Hight brightness of 6000Nits P5 Outdoor Truck Display Trailer
P5 Outdoor Truck Display Trailer Features:
1) Lightweight, space-saving and labour-saving.
2) Nice appearance and simple structures.
3) Quick locking methods, no tools installation.
4) With indicator lights and backside flexible door, easy to test and maintain.
5) High brightness over 6000 nits, using at daytime.
6) IP65, waterproof.
7) High refresh rate, HD video performance.
8) Good prices and aftersales services.
Application:
The full color P6 Rental LED Display is widely outdoor rental stage screen,perfectly as mian background for various stage shows,trade shows,concerts,etc,with brilliant video quality,HD image viewing and best viewing distance. It's equipped with fast-locking system,100% no tools installation, very easy to assemble,dismantle and maintenance.
Prices are very competitive, reaching good performance with limited budget.
P5 Outdoor Truck Display Trailer Specs
| BOF-B-5 | |
| Physical Pitch | 5 mm |
| Pixel Configuration | SMD 2727 |
| Pixel Density | 40,000 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 × 960 × 150 |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 3 × 6 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64 × 32 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 192 × 192 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Weight(m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 36 W/m² |
| Max Power Consumption | 900 W/ m² |
| Brightness | ≥6500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
| Servicing | Rear |
| IP Rating | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20℃- 50℃ / 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Scan Method | 1/8 Scan |




Product Highlights
Hight brightness of 6000Nits P5 Outdoor Truck Display Trailer P5 Outdoor Truck Display Trailer Features: 1) Lightweight, space-saving and labour-saving. 2) Nice appearance and simple structures. 3) Quick locking methods, no tools installation. 4) With indicator lights and backside flexible door, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.