P4 6500 Nits SMD1818 Billboard LED Display With Nationstar Leds
Product Details
| Led Moudle: | 160*160mm | Cabinet Size: | 960*960mm |
|---|---|---|---|
| Scanning Rate: | 1920Hz | Driver IC: | ICN2038 |
| Brightness: | 6500nits | Colors: | 281trillions |
| Highlight |
SMD1818 Billboard LED Display,6500 Nits Billboard LED Display,P4 Led Billboard Signs |
||
Product Description
Energy-saving P4 HD Outdoor Billboard Led Display with Nationstar Leds
P4 Outdoor Billboard Led Display Features:
1. Easy maintenaince: rear access and front access available;
2. Dynamic pictures under direct sunshine;
3. Power saving, due to we use best power supply, best leds, best PCB board, etc;
4. Long lifetime: about 5 years;
P4 Outdoor Billboard Led Display Specifications:
| BOF-B-4 | |
| Physical Pitch | 4 mm |
| Pixel Configuration | SMD1818 |
| Pixel Density | 62,500 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 × 960 × 150 |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 3 × 6 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 80 × 40 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 240 × 240 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Weight(m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360 W/m² |
| Max Power Consumption | 900 W/ m² |
| Brightness | ≥6500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
|
Servicing
|
Rear |
| IP Rating | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Scan Method | 1/8 Scan |





Product Highlights
Energy-saving P4 HD Outdoor Billboard Led Display with Nationstar Leds P4 Outdoor Billboard Led Display Features: 1. Easy maintenaince: rear access and front access available; 2. Dynamic pictures under direct sunshine; 3. Power saving, due to we use best power supply, best leds, best PCB board, etc; ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.