Stage Background P4.81 SMD2121 Outdoor LED Video Wall Screen
Product Details
| Pixel Pitch: | 4.81mm | Pixel Density: | 43264 Pixels/m2 |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >6500nits | Driving Method: | 1/13 |
| Cabinet Dimension: | 500x500mm/500x1000mm | ||
| Highlight |
SMD2121 Stage Led Display,P4.81 Led Display Screen Rental |
||
Product Description
P4.81 High Quality Outdoor LED Video Wall Screen High Contrast Ratio LED Display Stage Event Show Background
Lightweight and Seamless
Product Feature
1 Integrated design: power and receiver card integrated in the control panel, no signal cable between the module and the power line, greatly improving the stability and reliability;
2 Stable circuit control technology, simple operation, easy maintenance;
3 Unique die-cast aluminum box structure, stable, durable, lightweight;
4 very "light, thin, dense" feature, in order to provide a greater realization of creative space;
5 accurate, fast and flexible installation location, can effectively respond to different application areas;
6 Deep gray scale processing technology, high-quality screen refresh, and create fantastic stage effects;
7 Easy maintenance: with power and signal work status self-check function, real-time display each product's power and signal work status, when a product does not display screen, to help you quickly determine the problem quickly and make the appropriate repair measures;
Specification
| Model | BOR-II-4.8 |
| Pixel Pitch | 4.81mm |
| Pixel Density | 43264 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm/500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 104*104px/104*208px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/13 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 320w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%/50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure | <0.0002 |





FAQ
1) Reply your inquiry in 24 working hours.
2) Experienced staffs answer all your query in fluent English,Spanish,French,German etc.
3) Customized design is available,OEM & ODM are welcomed.
4) Exclusive and unique solution can be provided to our customer by our well-trained and professional engineers and staffs.
5) Special discount and protection of sales area provided to our distributor.
6) Warmly welcome your visit in our company if available.
7) Guidance service: We can guide on line if customers have questions about the installation and usage.
For large project, we provide your engineer a week free training, or if customer could bear the relevant cost, our engineer can go to customer's country for on-site guidance.
8) Warranty period: 2 years after shipment.
Product Highlights
P4.81 High Quality Outdoor LED Video Wall Screen High Contrast Ratio LED Display Stage Event Show Background Lightweight and Seamless Product Feature 1 Integrated design: power and receiver card integrated in the control panel, no signal cable between the module and the power line, greatly improving ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.