960x960mm SMD2727 P5 LED Display Video Wall
Product Details
| Pixel Pitch: | 5mm | Module Size: | 320*320mm |
|---|---|---|---|
| Cabinet Size: | 960*960mm | Cabinet Material: | Die-casting Aluminum |
| Service Method: | Front Access | ||
| Highlight |
SMD2727 Outdoor Led Display Screen,P5 Led Outdoor Display Signs |
||
Product Description
P5 Outdoor Video Wall Light Weight Cabient High Brightness LED Screen Display 960x960mm Die-casting Aluminum LED Panels
Product Feature:
1.High quality LED chip and high anti-static electricity capacity.
2.Large viewing angle and smooth displaying provide excellent visual effect from every angle.
3.The integration of lamp and driving IC,together with with the multi-circuit structure, achieves evenly-distributed current,low power consumption and fast heat dissipation.
4.Ultra high brightness,low attenuation,high reliability and weather ability.
5.High contrast ratio. Adopting black lamps can improve the contrast ratio by 50%.
6.High refresh rate, high gray scale,ghost-canceling, low power consumption, low EMI, anti-creeping, multi-route redundancy backup-supporting,and dot-by-dot-calibration.
Specification
| Model | BDF-5 |
| Pixel Pitch | 5mm |
| Pixel Density | 40000 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 960*960mm |
| Cabinet Resolution | 192*192pixels |
| Cabinet Weight | 35kg/Cabinet |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 420w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%, 50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0002 |






Our Service
1. Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24hrs.
2. Well−trained and experienced staffs to answer all your enquires in fluent English.
3.OEM&ODM, any your customized screen we can help you to design and put into the product.
4. Good pre-sales and after-sales service, you are warmly welcome to visit our factory to learn the technical and maintenance skills and everything you need in our factory.
5.Protection of your sales area, ideas of design and all your private information.
FAQ
Q1: Are you the manufacturer or trading company? and where is your factory?
A: we are professional manufacturer devote in producing Led outdoor, Led indoor display, rental display, stadium screen, advertising screen and stage screen etc. You are warmly welcome to visit our factory to learn the technical and maintenance skills and everything you need in our factory.
Q2:May be we will need some samples, what is the lead time of samples and lead time of order?
A2:We will arrange your sample of the charges within 1-2 days and arrange your order within 5-12 days after receiving your salary.
Q3:How could us arrange order?
A:pls send your inquiry to us--click the "send" in below, then let us confirm all details, you can click "start order" in above, or we send you order link for your payment.
Q4:Which payment method does your company accept?
A:We support T/T or Trade Assurance. For more payment methods, please contact our customer service.
Q5:If have quality problems, how do you solve them?
A:Please provide relevant videos and photos within one month of receipt of the shipment. We will verify it at first. If it is really quality problem, we will work with the engineer to assist you in solving the problem. If we cannot solve it, we will give you a refund or resend you new one for free, but we will not bear the freight.
Product Highlights
P5 Outdoor Video Wall Light Weight Cabient High Brightness LED Screen Display 960x960mm Die-casting Aluminum LED Panels Product Feature: 1.High quality LED chip and high anti-static electricity capacity. 2.Large viewing angle and smooth displaying provide excellent visual effect from every angle. 3...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.