Die Casting Aluminum 6500 Nits P3.91 LED Stage Video Wall
Product Details
| Pixel Pitch: | 3.91mm | Pixel Density: | 65536 Pixels/m2 |
|---|---|---|---|
| Brightness: | >6500 Nits | Cabinet Resolution: | 128*128px/128*256px |
| Cabinet Size: | 500*500/500*1000mm | ||
| Highlight |
6500 Nits Outdoor Led Panel,P3.91 Led Display Panels |
||
Product Description
P3.91 Outdoor LED Panels Stage Video Wall High Refresh Rate LED Display Screen LED Board
Key Feature
• Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens
• Ultra slim and lightweight
• Rental die-casting aluminum structure
• Seamless splicing
• Quick lock system, easy installation
• High refresh rate and high contrast
• Wide viewing angle
• Working status indicator available
Application
Performance shows, sports activities, advertising, information publishing, celebrating activities, hotel entertainment ect.
One type realize Multi Function for creative stage led screen, advertising led screen, sky backdrop curtain, stadium screen, dance floor and Outdoor screen for indoor use.


Specification
| Model | BOR-II-3.9 |
| Pixel Pitch | 3.9mm |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2525 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500x500mm/500x1000mm |
| Cabinet Resolution | 128*128px/128*256px |
| Cabinet Weight | 8kg/14kg |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 420w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%, 50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
After-sale Service
Two years warranty, 24h online technical support, back-visiting customer for each year
Sending technical personnel to the scene in customers significant activities.
FAQ
Q1. Can I have a sample order for led module or led panel?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q2. What about the lead time?
A:Sample needs 3-5 days if we have stock, mass production time needs 20 days .
Q3. Do you have any MOQ limit for led display order?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 3-5 days if we can ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. Sea shipping takes a month
Q5. How to proceed an order for led display?
A: Firstly let us know your requirements or application.
Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order.
Fourthly We arrange the production.
Q6. Is it OK to print my logo on led display product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q7: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2-5 years warranty to our products.
Q8: How to deal with the faulty?
A: Firstly, Our products are produced in strict quality control system and the defective rate will be less
than 0.2%.
Secondly, during the guarantee period, we will repair them and resend them free to you if the led display got dead pixel or we can discuss the solution including re-call according to real situation.
Product Highlights
P3.91 Outdoor LED Panels Stage Video Wall High Refresh Rate LED Display Screen LED Board Key Feature • Optional of Convex Shaped, Concave Shaped and Wave Shaped screens • Ultra slim and lightweight • Rental die-casting aluminum structure • Seamless splicing • Quick lock system, easy installation • ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.