Kinglight Lamp IP65 P3.91 Outdoor Stage Led Display
Product Details
| Pixel Configuration: | 3.91mm | Pixel Density: | 65,536 Pixels/㎡ |
|---|---|---|---|
| Lamp: | SMD1921 | Viewing Angle: | 160°/140° |
| Contrast Ratio: | 4000:1 | Brightness: | >6000nits |
| Panel Dimensions: | 500 X 500 X 80mm / 500 X 1000 X 80mm | Weight: | 8 / 13kg |
| Highlight |
SMD1921 Led Stage Screen Rental,P3.91 Stage Background Led Display |
||
Product Description
Pixel Pitch 3.91mm Outdoor Waterproof Rental Stage LED Display With 500x500mm/500x1000mm Cabinet
Rental LED Screen Features and Advantages:
1 ) Ultra-thin and Super-light: only 8KG per cabinet of 500mm W*500mm H and 13KG per cabinet of 500mm W*1000mm H and depth is only 80mm, can stand on floor independently. Lightweight cabinet can be easy for labor working.
2) 500*1000mm cabinet can work with our 500*500mm die-casting aluminum cabinet so the height of LED screen can be both 1m and 0.5m
3) The appearance is very simple and elegant,looks very high end
4) With specially designed fast lock system, easy to install and dismantle
5) The new structure design enables diversified installation to meet the hanging-up and stacking requirements.
6) The tolerance is less than 0.2mm so the gap between adjacent cabinet can be made to minimum.Surface is very flat,viewing angle is very wide.
7) High refresh rate with NOVA control system.
8) Due to the light weight and low power consumption, it can reduces the labor cost,operating cost and transportation cost
9) 16 bit color, howing very clear and vivid video and images.
10) Good thermal design, excellent heat dissipation
Outdoor Rental Screen Specification:
| Physical Pitch | 3.91mm |
| Pixel Configuration | SMD1921 |
| Pixel Density | 65,536 pixels/Square Meter |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 250 x 250 |
| Panel Dimensions (mm) | 500 x 500 x 80 / 500 x 1000 x 80 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 128 x 128 / 128 x 256 |
| Panel Material | Die-Casting Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 8 / 13 kg/panel |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 75 /150 W /panel |
| Max Power Consumption | 225 /550 W /panel |
| Operating Temp/Humidity | -20ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Storage Temp/Humidity | -30ºC - 60ºC / 10ºC - 60ºC |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Brightness | ≥6,000nits |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Max Stacking | 20/10 |
| Max Hanging | 20/10 |
| Servicing | Front / Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 / IP 54 |
Led Display Case:


FAQ:
1. How can I place an order?
Please provide all the details of your requirements for our reference So we can send you the offer at the first time.Feel free to contact with me by What's APP/email /phone to avoid any delay.
2. What kind of display we provide?
We have indoor/outdoor/LED stage/Sport display/ Irregular LED display/monitor screen for you choose.
3. Are you manufacturer of led display.If yes, in which city?
Yes, We already have more than 14 years experience for LED display as a LED manufacturer located in Shenzhen
4. How long can I get the goods?
Our product leadtime is about 10-25 working days.When you confirm the order, we can start production at once receiving your deposit(30% TT in advance). we will update the production details in time.we will notice you when we can delivery the goods to you after we get full payment.
5.May I know the package details?
For fixed installation, we use wooden case, usually 2 or 4 cabinets in 1 wooden case;
For rental market, we suggest you use flight case, generally 8 cabinets in one flight case.
It's safe to protect the screen on the way, also economical.
6.What is the payment method?
We support the payment methods as TT , L/C , D/P.
7. What's the pixel pitch for Outdoor LED Display Screen?
Outdoor (P3.91mm/P4.81mm/P5.95mm/P6.25mm) led display screen
8.Can it play HD video?
Yes, it can realize HD video function with Linsn/nova controlling system
9.What's the controlling system?
Our standard controlling system for this model is Linsn/ Novastar. Also support other controlling system, like Xixun,TF, Colorlight, etc.
Product Highlights
Pixel Pitch 3.91mm Outdoor Waterproof Rental Stage LED Display With 500x500mm/500x1000mm Cabinet Rental LED Screen Features and Advantages: 1 ) Ultra-thin and Super-light: only 8KG per cabinet of 500mm W*500mm H and 13KG per cabinet of 500mm W*1000mm H and depth is only 80mm, can stand on floor ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.