SMD2727 6000 Nits P6.67 Outdoor LED Advertising Panel
Product Details
| Pixel Pitch: | 6.67mm | Moudel Size: | 320*160mm |
|---|---|---|---|
| Cabinet Size: | 960*960mm | Cabinet Material: | Steel/Aluminum |
| Pixel Density: | 22,376 Pixels/m2 | Pixel Configuration: | SMD2727 |
| Highlight |
6000 Nits Led Display Signs,P6.67 Outdoor Led Display Boards |
||
Product Description
Product Introduction
1. Seamless Connection and Easy Installation,0.1mm gapline between 2 cabinets.
2. Cost Saving for Installation and Maintenance
3. Dual-maintenance, no need fan, noiseless, low power comsumption.
4. Vertical / Horizontal viewing angle 160 degree.
5. Calibration for high quality picture.
Product feature
1. Thanks to the SMD triad technology, the screen is capable of wide viewing angle, smoother surface and stability.
2. Seamless splicing.
3, High gray level and lower brightness delivers good display performance and vivid image.
4. Quick installation and easy maintenance, front or rear maintenance.
Specification
| Model | BOF-6.67 |
| Pixel Pitch | 6.67mm |
| Pixel Density | 22,376 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 960*960mm |
| Cabinet Resolution | 144*144pixels |
| Cabinet Weight | 60kg/45kg |
| Cabinet Material | Steel/aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65 |
| Brightness | >6000nits |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/160° |
| Driving Method | 1/10 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1920Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 270w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%, 50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0002 |
After-sale service:
1. Lifetime free maintenance and upgrade.
2. Complaint respond period not exceed 24 hours; maintenance guidance and problem solution supplied in 48 hours.
3. Customer satisfaction tracking report.
4. Free technician training.
5. Full set of documents free of charge, which including installation guidance, software operation manual, easy maintenance manual and control system software CD and so on.
6. Special service for big project, such as stadium, exhibitions, squares and so on.
Product Highlights
Product Introduction 1. Seamless Connection and Easy Installation,0.1mm gapline between 2 cabinets. 2. Cost Saving for Installation and Maintenance 3. Dual-maintenance, no need fan, noiseless, low power comsumption. 4. Vertical / Horizontal viewing angle 160 degree. 5. Calibration for high quality ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.