Full Color Nationstar Lamp P8 Billboard LED Display
Product Details
| Physical Pitch: | 8mm | Pannel Material: | Steel/Aluminum |
|---|---|---|---|
| Servicing: | Front/Rear | Viewing Angle: | 160°/140° |
| Refresh Rate: | >1920Hz | Contrast Ratio: | 2000:1 |
| Brightness: | >6500nits | IP Rating(Front/Rear): | IP65/IP54 |
| Highlight |
P8 Fixed Advertising Video Screen,Nationstar Lamp Led Billboard Signs |
||
Product Description
P8 Nationstar Lamp Fixed Led Outdoor Advertising Video Screen Full Color High Brightness Weatherprotected
Outdoor Fixed LED Screen Quick Details:
1, Pixel Pitch: 8mm
2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°.
3, Digital Process: 16bits.
4, Standard cabinet size:Customized
5, Warranty: 2years.
6, Recommended minimum viewing distance: 10m.
Outdoor Fixed LED Screen Features
1. Outdoor waterproof with IP65 for various weather condition.

2. High definition and high refresh rate, suitable brightness adjustable for outdoor day and night.
3. Fast installation and easy maintenance.Front service saves the space.
4. Good heat dissipation. Every cabinet is equipped with fans to let the hot wind blow out and cold wind blow in.
5. Intelligent control and player system by cloud technology, time management and real time monitoring.
Outdoor Fixed LED Screen Specification
| Physical Pitch | 8mm |
| Pixel Configuration | SMD3535 |
| Pixel Density | 15,625 pixels/Sqm |
| Module Dimensions(W x H) (mm) | 256 x 256 |
| Panel Dimensions (mm) | 1280 x 768 x 150 |
| NO. of Modules Per Panel (W x H) | 5 x 3 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 32 x 32 |
| Physical Resolution of Panel (W x H) | 160 x 96 |
| Panel Material | Steal / Aluminum |
| Weight (kg/Sqm) | 40 |
| Processing | 16bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360 W /panel |
| Max Power Consumption | 900 W /panel |
| Average Power After Energy Saving | 90 W /Sqm |
| Max Power After Energy Saving | 230 W /Sqm |
| Brightness | >6,500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Rear |
| IP Rating (Front/Rear) | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20℃ - 50℃ / 10% - 90% |
| Storage Temp/Humidity | -20℃ - 50℃ / 10% - 90% |
| Scan Method | 1/10 Scan |
Outdoor Fixed LED Screen Case









Why choose us?
1. Superior quality
We are the professional manufacturer of led display. All of our products are guaranteed quality. All our products are made of branded wicks and have undergone strict quality testing. We hope we can establish long-term business relations with our customers.
2. Attractive design
Our company are equipped with professional R&D department. We can provide customized design for our customers. We will also offer a most reasonable and scientific solution for our customers.
3. Professional consulting services
Our company has technical personnel who are specially responsible for customer service, who will provide product maintenance, product use and technical consultation for you at any time.
4. Perfect after-sales services
- 2 years free maintenance.
- 7 days a week, 24 hours a day for 5 years on-line service for any technical support for any customers.
- Free training for customers in factory.
- Can arrange engineer go to your place to support installation.
Product Highlights
P8 Nationstar Lamp Fixed Led Outdoor Advertising Video Screen Full Color High Brightness Weatherprotected Outdoor Fixed LED Screen Quick Details: 1, Pixel Pitch: 8mm 2, SMD LEDs, Wide viewing angle: 160°/ 140°. 3, Digital Process: 16bits. 4, Standard cabinet size:Customized 5, Warranty: 2years. 6, ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
Rental LED Display P3.91 – 500x1000mm Die-Cast Cabinet, Quick Lock, 7680Hz, for Stage & Concert
LED video panel is designed for Rental & Stage application, has pixel pitches of 1.9mm, 2.6mm, 2.9mm, and 3.91mm for option. Magnetic module and modular power unit design are very easy for site maintenance.
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.