Outdoor LED Display Round LOGO Sign P4.68mm For Store Bar WiFi USB 4G Control
Product Details
| Pixel Pitch: | 4.68mm | Panel Shape: | Double-sided Round/Oval |
|---|---|---|---|
| Panel Diameter: | 600x600mm(inside), 680x680mm(outside) | Panel Material: | Steel |
| Panel Weight: | 16/18 Kg/pc | IP Rating: | IP65 |
| Brightness: | 4,600 Nits | Refresh Rate: | 1920Hz |
| Highlight |
roadside led display,street led screen |
||
Product Description
Digital P4.68mm Round LED LOGO Sign Video Display WiFi Control for Bar Shop Advertising http://www.ledrentaldisplays.com
BR-AI Series (BR- AI.pdf)
LED LOGO Sign
Key Features
1. Double-sided design for advertising - make your shops more attractive from long distance and get people's attention from different directions.

2. Quick maintenance and installation - Take out the module from front with screws driver directly.

3. Easy Operation - Plug and play, friendly use software, USB/WiFi/4G/3G to update the programs easily.
4. Individual/cascade control - Changing text according to location.

Digital LOGO Screen Basic Parameters
| Physical Pitch | 4.68mm |
| Pixel Configuration | SMD 1921 |
| Pixel Density | 45,511 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 300 x 300 |
| Panel Diameter (mm) | 600x600(inside)680x680(outside) |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 64 x 64 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 128 x 128 |
| Panel Material | Steel |
| Weight | 18kg/set |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 220 W/m² |
| Max Power Consumption | 400 W/m² |
| Brightness | >4,600 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Viewing Angle | 120°(V)120°(H) |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Servicing | Front |
| IP Rating | IP65 |
| Scan Method | 1/8 Scan |
Outdoor Fixed LED Display Case Study


About Bako Vision

- Chinese Listed Company.
- 10+ Years Experience on LED Display Screen Manufacturing in China.
- Global Quality Standard with CE, EMC, ROHS, ETL, UL, FCC, ISO9001 Certificated.
- Overseas Customer in 120+ Countries in The World.
- Full Capable to Provide the Tailor Work of OEM, ODM.
FAQ:
Q1. What is pixel pitch?
A1: The center distance between two adjacent pixels, the smaller the spacing, the shorter the visible distance. The industry is often referred to as P to indicate the point spacing.
Q2. What is pixel density?
A2: Also known as dot matrix density, it usually refers to the number of pixels per square meter of display.

Q3. What is LED Cabinet?
A3: A small unit consisting of several display pixels that are structurally independent and can form an LED display. Typical are 8*8, 8*7, etc.
Q4. What is LED module?
A4: It has a basic unit with circuit and installation structure, display function, and display function by simple assembly.

A5: A display screen composed of an array of LED devices by a certain control method.
Q6: What is the refresh rate ?
A6: The number of times the display screen is repeatedly displayed by the display in unit time.
Bako Vision, your best led display assistant in China
Product Highlights
Digital P4.68mm Round LED LOGO Sign Video Display WiFi Control for Bar Shop Advertising http://www.ledrentaldisplays.com BR-AI Series (BR- AI.pdf) LED LOGO Sign Key Features 1. Double-sided design for advertising - make your shops more attractive from long distance and get people's attention from ...
Full Color P4.81 Outdoor Rental LED Display High Refresh Rate Wide Viewing Angle
P4.81 Outdoor Rental LED Display Full Color High Refresh Rate Wide Viewing Angle Seamless Pictures Product Advantages Image enhancement technology, video is clearer High contrast, more vivid color levels Free combination of inner and outer arcs, providing free and flexible installation requirements of -15, -10, -5, 0, 5, 10, 15° arc horizontal viewing angle up to 160 degrees, vertical viewing angle up to 140 degrees,Large audience High-strength suspension, hanging 20 boxes to
Clear Images P3.91 Indoor Rental LED Display For Lecture Halls / Conference Rooms
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events Description: Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality. Features: 1. Front service module design. Easy for maintenance. 2. Fast installation. 3. Excellent thermal management. 4. Long life span with good quality. 5. Light weight and seamless combination. 6. Good viewing angle and very clear images. Advantages: 1. With 10
Light Weight Exterior Stage Rental LED Display With 640mmx640mm Aluminum Cabinet
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight Key Specifications/Special Features: Advertising waterproof SMD outdoor RGB LED display 1. Relatively low cost (factory), meet your budget 2. Stable capability, pass professional testing 3. High brightness, high definition of displaying image 4. Waterproof and dust-proof: IP65 5. Large viewing angle, 140 degrees 6. Good heat emission capability 7. Exported to 40+ countries Specification Model
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel
USA STOCK P2.5mm Indoor LED Poster Digital Full Colour High Definition No Bezel BP Series Slim, Form Changeable Digital Ads Poster ● Slim Appearance ● Multiple Installation and Form Changeable ● Various Signal Operations Product Specification BP-2.5 Physical Pitch 2.5 mm Pixel Configuration SMD 2020 Pixel Density 157,464pixels/m² Module Dimensions (W × H)(mm) 280x210mm Panel Dimensions (mm) 1897*571mm NO .of Modules Per Panel (W × H) 2 × 9 Physical Resolution of Panel (W × H)
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.